11.4.2014 Joensuulaista Kataja Basketia kuudetta kauttaan edustava laitahyökkääjä Juho Nenonen, 26, saavutti viime päivinä merkittäviä rajapyykkejä uransa 300. runkosarjaottelun ja 2000. runkosarjapisteen muodossa. Nyt ”Neponen” odottaa kärsimättömänä Korisliigan pudotuspelejä, joihin Kataja lähtee runkosarjan kolmannelta sijalta kotiedun kera.
Nenonen on kuluvalla kaudella pelannut Katajan paidassa puoliammattilaisena ja opettanut päivätyökseen urheilujohtamista Itä-Suomen yliopistossa.
Kauppatieteiden maisteriksi keväällä 2012 valmistunut Nenonen kertoo, että aikaa työn ja urheilun välillä sukkuloimiseen on riittänyt – ja näillä näkymin projekti jatkuu myös ensi kaudella.
– Saimme tällä viikolla jatkorahoituksen viedäksemme kaikki opinnot nettiin avoimen yliopiston käyttöön kansalliseen opintotarjontaan, Nenonen iloitsee.
– Yliopistosta on kovasti ehdotettu, että voisin alkaa väsätä väitöskirjaa, mutta se ei ole ajankohtaista ainakaan vielä. Pian alkaa pudotuspelit, ja kun ne on kunnialla saatettu loppuun, voisin miettiä asiaa.
Nenosen sopimus Katajan kanssa päättyy tähän kevääseen. Niin akateeminen ura kuin koripallourakin tulevat jatkumaan, mutta täyttä varmuutta ensi kauden pelipaikasta ei Nenosella vielä ole.
– Oli työpaikka mikä tai missä hyvänsä, koripallon ehdoilla mennään, Nenonen kertoo.
Kun Korisliigan pudotuspelien ensimmäiseen otteluun on runsas viikko aikaa, Kataja Basketin leirissä on levollinen tunnelma.
Joukkue on varmistanut runkosarjan kolmannen sijansa jo hyvissä ajoin, ja viimeisimmät runkosarjaottelut ovat olleet erinomaista valmistautumista pudotuspelien haasteisiin.
– Vielä ennen pleijaripaikan varmistumista meille tuli muutama huono ottelu, erityisesti Honka-matsi meni ihan penkin alle. Viime peleissä olemme pelanneet kuitenkin aika vapautunutta koripalloa, Nenonen kertoo.
Runkosarjakausi on jälleen ollut pitkä, mutta maratonkauteen 2012/13 – EuroChallenge mukaan lukien – verrattuna kulunut kausi on ollut Nenosen mielestä suoranaisesti leppoisa.
– Viime kaudella tuntui välillä siltä, ettei ehdi muuta tehdä kuin istua bussissa ja pelata. Tällä kaudella on päässyt keskittymään treeneihinkin. Välillä on tullut notkahduksia, kun on ajettu uusia juttuja muutamia viikkoja sisään, mutta näin sopivasti kevään kunniaksi ovat palaset alkaneet loksahdella kohdilleen.
Katajan puolivälierävastustaja ei ole vielä kirkossa kuulutettu, mutta kun runkosarjaa on kaksi kierrosta pelaamatta, vahvana ehdokkaana avausvastustajaksi on Nenosen kasvattajaseura Tapiolan Honka. Nenonen ei pistäisi Espoo-Joensuu-derbyä pahakseen.
– Honka on hyvä porukka, äärimmäisen hyvin valmennettu joukkue jossa on erinomaiset vahvistukset ja laaja suomalainen rotaatio täynnä kokeneita ja nuoria pelaajia. Olisihan se kiva päästä Salmisen Pekan joukkuetta vähän näpäyttämään, Nenonen lähettää virnistäen terveisiä ex-valmentajansa suuntaan.
Joensuussa pudotuspelien synopsis on viime vuosilta tutun tuttu: hopeaa ja pronssia löytyy, mutta kultamitalia ei vielä. Vaikka Pyrintö ja Bisons ovat jyränneet Katajan eteen runkosarjassa, Nenosen mukaan Katajan luotto omaan tekemiseensä on vahva.
– Katajaa monta vuotta edustaneena tiedän, että runkosarjan voitto ei tarkoita vielä yhtään mitään suhteessa mestaruuden voittamiseen. Pyrintö ja Bisons ovat molemmat olleet todella hyviä tällä kaudella, mutta olemme pystyneet voittamaan kummatkin joukkueet.
Nenonen kertoo, että vastikään saavutetut 300 runkosarjaottelun ja 2000 pisteen rajapyykit saivat hänet miettimään jo kulkemaansa matkaa – mutta eivät varsinaisesti saaneet häntä vielä ajattelemaan ikämieskoripalloa.
– Kilsoja on takana, mutta fabu en ole vielä, Nenonen kuvailee.
– Kyllä nyt rupeaa tajuamaan, että tässä on jo 8-9 kautta vedetty pääsarjatasolla. Onneksi saan vielä Katajan aamufudiksessa pelata ajoittain junnujen joukkueessa seniorien sijaan. Siitä saa tietynlaista virtaa.
Kataja Basket päättää runkosarjansa kohtaamalla 12.4. kotonaan Korihait ja 16.4. vieraskentällä Salon Vilppaan.
Kun FIBA myönsi Tampereelle vuoden 2025 koripallon EM-kotikisalohkon, tuskin kukaan muu joukkueessa oli yhtä innoissaan kuin Tampereen Pyrinnön kasvatti Miro Little, joka sai Euroopan suurimman koriskarnevaalin kotiseuduilleen. Littlen mukaan EM-avausottelu Ruotsia vastaan oli ikimuistoinen kokemus, mutta joukkueelle jäi parannettavaa.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Alexander Madsen, 30, pelasi vuosi sitten elämänsä ottelun, kun Susijengi nousi viidentoista pisteen takaa voittoon Puolasta Valencian olympiakarsinnoissa. Sunnuntaina riitti kuitenkin oma, varma peruspelaaminen, kun EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi haki Puolasta vierasvoiton. Ja mitä rutiininomaisemmin voitto tulee, sen parempi, Madsen arvioi.
Susijengi on saalistanut EM-kotikisalohkoon valmistavissa maaotteluissaan kolme voittoa yhtä monesta ottelusta. Kun Tampereen EM-huumaan on enää yhden harjoitusviikon ja toisen Puola-maaottelun verran matkaa, arvioi Susijengin monitoimikone Elias Valtonen, 26, ryhmänsä tekemisen olevan kautta linjan hyvässä mallissa.
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.
Pitkän koripalloilijanpolun HBA-Märskyn ja Yhdysvaltain NCAA-liigan kautta kulkenut Andre Gustavson, 26, löi itsensä läpi Susijengin rotaatioon vuoden takaisissa olympiakarsinnoissa Valenciassa. Toisen EM-kisaleiritysviikon alussa Gustavson kertoo saaneensa ensimmäisestä ammattilaiskaudestaan mukaansa entistä paremmat valmiudet pelata huipputasolla.
Susijengin isojen pelien mieheksi profiloitunut Ilari Seppälä, 32, on saapunut EM-kotikisaleiritykseen uransa parhaan ammattilaiskauden jäljiltä. Erinomainen kausi, sitä edeltänyt onnistunut kuntoutus ja perhearki muodostavat lapualaislähtöiselle pelinrakentajalle erinomaiset lähtökohdat tavoitella paikkaa EM-kotikisajoukkueessa.
Korisliigan mestaruutta Helsinki Seagullsin kanssa keväällä juhlinut Henri Kantonen, 198 cm ja 27 vuotta, toivoo, ettei suomalainen koripalloväki ole jättänyt häntä laskuista puhuttaessa paikoista EM-kotikisajoukkueesta. Jo edellisissä EM- ja MM-kisoissa kykynsä kansainvälisessä pelissä osoittanut Kantonen kertoo olevansa parhaassa iskussaan koskaan.
Perttu Blomgrenille, 23, lankesi viime kesänä Susijengin pahanonnensankarin rooli, kun loukkaantuminen pakotti hänet syrjään juuri Valencian olympiakarsintojen kynnyksellä. Lapuan Korikobrien kasvatti kuitenkin uskoo olevansa Latviassa pelatun läpimurtokevään jälkeen valmiimpi Susijengi-rooliinsa kuin koskaan.
Mustapha Amzilin ohella toinen ensimmäistä miesten maaotteluaan kärkkyvä pelaaja Susijengin EM-kisakesän avaavalla Kisakallion leirityksellä on viime vuodet Drive Basketballissa pelannut Tampereen Pyrinnön kasvatti Aaron Ekwere, 196 cm ja 18 v., joka on väläytellyt kansainvälisen tason potentiaaliaan Suomi-paidassa kahtena perättäisenä kesänä.