12.5.2014 11:00 Tampereen Pyynikin palloiluhallin lehtereillä iloittiin lauantaina iltapäivällä, kun kotijoukkue Pyrintö kuritti KTP-Basketia viidennessä ja ratkaisevassa välieräottelussa ja palasi Korisliigan finaaleihin kolmen vuoden tauon jälkeen. ”Punakoneen” kippari Antero Lehdon, 30, mukaan ottelun ratkettua ajatukset olivat jo finaalisarjassa Kataja Basketia vastaan.
– Kolme tuntia Pieti (päävalmentaja Poikola) antoi meille aikaa olla tyytyväisiä, sen jälkeen alkoi finaalisarjaan keskittyminen, Lehto naurahtaa.
– Totta kai kaikilla on hyvä mieli, kun päästiin finaaliin takaisin parin vuoden tauon jälkeen, mutta ei tähän saa olla yksin tyytyväinen. Nämä ovat parhaita hetkiä koripalloilijan uralla.
Korisliigan runkosarjan kaikkien aikojen voittoennätyksen tällä kaudella rikkonut Pyrintö hävisi ensimmäisen kotoisen liigan kotiottelunsa vasta välierien kolmannessa ottelussa kotkalaisia vastaan. Finaaleita joukkue siirtyy pelaamaan legendaariseen Hakametsän jäähalliin, missä Lehdon mukaan tamperelaisyleisöllä on mahdollisuus iskeä vieläkin suurempi vaihde silmään.
– Kapasiteetti on 8,000 katsojaa, eli ainakin on kaikille kiinnostuneille tilaa tulla katsomaan kotimaista huippukorista, Lehto hehkuu.
– Tietenkään suuremmassa hallissa fiilis ei ole yhtä tiivis kuin Pyynikillä, mutta aivan varmasti Hakametsäänkin saadaan finaalitunnelma aikaiseksi.
Jos Pyrinnön ja Kataja Basketin tulevaa finaalisarjaa arvioisi vanhanaikaisesti pelaajien välisinä match-upeina, katseet siirtyisivät joukkueiden takakentälle.
Uransa parasta kautta pelaava ja kutsun Suomen miesten Susijengin rinkiin ansainnut Antero Lehto tulee ottamaan Pantteri-patsaan jahdissa mittaa Kataja Basketin maajoukkueratsusta, 124 miesten maaottelua pelanneesta ja viimeiset 13 kautta eurokentillä ammatikseen tahkonneesta Teemu Rannikosta.
– En tiedä, kuinka paljon tullaan Teemun kanssa puolustamaan toisiamme, mutta tietenkin tuollaisen huippuluokan pelaajan haastaminen on pelaajalle ihan huikea juttu, Lehto kehaisee.
– Kun Katajan kokoonpanoa katsoo laajemminkin, onhan koko joukkue täynnä loistavia pelaajia, kuten Petri Virtanen ja Sami Lehtoranta. Kataja ei missään nimessä ole mikään yhden miehen show, ja joukkue on pelannut huikeat puolivälierät sekä voittanut hallitsevan mestarin välierissä.
Finaalisarjan alkaessa Lehto korostaa joukkueensa profiilia ”duunariryhmänä” ja linjaa, että runkosarjavoitosta huolimatta Pyrintö on Katajaa vastaan haastajan asemassa.
– Kataja on joukkue, joka on täynnä lahjakkaita pelaajia. Ei meillä ole niin paljon yksilötason taitoa kuin heillä. Me ollaan duunariporukka, joka hyökkää puolustuksellaan, ja sen kautta pyrimme kontrolloimaan peliä.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Veera Pirttisen, 27, Hannover Luchsen pelit Saksan Bundesliigassa päättyivät puolivälierävaiheeseen. Vaikka mitalipelit jäivät saavuttamatta, niin Pirttinen piti kautta kokonaisuudessaan positiivisena.
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.
Susijengin nuoriin lupauksiin lukeutuva 211-senttinen, 23-vuotias Federiko Federiko rynnisti vaihtopenkiltä 13 minuutissa seitsemän pisteen ja yhdeksän levypallon saaliin, kun hänen edustamansa Texas Tech nousi 16 pisteen takaa 85-83 (72-72, 31-38)-jatkoaikavoittoon Arkansasista ja eteni Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n valtakunnallisen lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon.