Ivey kolmosputkellaan liigakoriksen historiankirjoihin

19.11.2011 Korisliigan nousijajoukkue Nilan Bisonsin pelinrakentaja Jeb Ivey nousi lauantaina miesten pääsarjan historiankirjoihin. Iveyn edellä perättäisissä otteluissa upotettujen kolmosten kaikkien aikojen listalla on enää Jukka Toijala. Lauantaina historiaa teki myös Bisonsin Ryan McDade, joka ylitti tuhannen levypallon rajan.

Jeb Iveyn edellä pääsarjaotteluiden "kolmosputkessa" on enää Jukka Toijala.

Ryan McDade nousi levypalloissa yli tuhannen rajan. Kuvat: Francois Perthuis & Eveliina Toivola.

Runsas viikko sitten 31 vuotta täyttänyt Ivey upotti lauantaina kaksi onnistunutta kolmen pisteen heittoa, kun Nilan Bisons päihitti Tampereen Pyrinnön kotonaan 97–57 (52–26). Ivey jakaa nyt miesten koripallon pääsarjan kaikkien aikojen toisen sijan perättäisissä otteluissa onnistuneiden kolmen pisteen heittojen listassa Tim Kisnerin kanssa.

 

Sekä Kisner että Ivey ovat nyt onnistuneet kolmosissaan kaikkiaan 62 perättäisessä ottelussa. Iveyn putki alkoi 24. syyskuuta 2010 LrNMKY:n ja KTP:n välisessä ottelussa Iveyn edustaessa KTP:ta. Ivey on nyt pelannut urallaan Suomessa 104 pääsarjaottelua ja jäänyt vain yhdessä pelissä (kevään 2010 playoffseissa Kouvot-Kataja) ilman onnistunutta kolmosta.

 

Urallaan Nilan Bisonsia, KTP:ta ja Joensuun Katajaa edustaneen Iveyn sekä Vilpasta ja Honkaa edustaneen Tim Kisnerin edellä listalla on enää Kouvot- ja Kataja-ikoni Jukka Toijala. Toijala on onnistunut kolmosessaan uransa aikana peräti 81 perättäisottelussa.

 

Toijalan (81 peliä 2002–04), Kisnerin (62 peliä 2004–06) ja Iveyn (62 peliä 2010–11) takana listalla ovat enää Lonnie Cooper (59 peliä 2001–02) ja Marc Axton (58 peliä 2005–07).

 

McDade levypalloissa tonnikerhoon

 

Lauantaina tehtiin Loimaalla tilastohistoriaa myös levypalloissa, kun Nilan Bisonsin sentteri Ryan McDade kauhoi seitsemän levypalloa loimaalaisjoukkueen kaataessa Pyrinnön. McDade on nyt kauhonut urallaan yhteensä 1001 levypalloa.

 

Suomen urallaan Bisonsin lisäksi Porvoon Tarmoa ja KTP:ta edustanut McDade on pelannut yhteensä 93 runkosarjaottelua Korisliigassa 11,2 levypallon keskiarvolla. Yhden ottelun ennätyksensä, 22 levypalloa, McDade kauhoi Kauhajokea vastaan 27. marraskuuta 2009.

 
14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

Näytä lisää vastaavia