KTP-Basket on seitsemän kierroksen jälkeen miesten Korisliigassa edelleen ilman ainuttakaan tappiota.
Teemu Suokas jatkaa Kataja Basketin riveissä koko kauden mittaisella sopimuksella. Syyskuussa Joensuuhun 10 viikon sopimuksella palannut takamies ja seura ovat sopineet yhteistyön jatkamisesta loppukauden ajan.
Kevätkauden sarjailmoittautumiset alueen sarjoihin on avattu eLSA-sarjanhallintajärjestelmässä. Ilmoittautuminen kevätsarjaan on mahdollista 6.12.2026 asti. Vain kokonaan uudet joukkueet ilmoittautuvat järjestelmän kautta, sarjaa vaihtavat joukkueet ilmoittavat sarjavaihdoksesta sarjan järjestäjälle.
Alexander Madsen osoitti arvonsa kauden ensimmäisessä FIBA Europe Cup -ottelussaan upottamalla ratkaisevan kolmosen, kun Szolnoki Olaj kaatoi Patrioti Levicen vieraissa 79-85 (36-43). Myös Euroliigassa nähtiin suomalaismenestystä, kun Mikael Jantusen Real Madrid ja Olivier Nkamhouan FC Barcelona kasvattivat voittotiliään.
Mäkelänrinteen URHEA-hallille torstai-iltana saapuneet koripallon ystävät saivat nähdä HBA Helsingiltä ennakkoluulottoman ja näyttävän avauspuoliskon. HBA hiersi Eurocup-kotiavauksessaan kivenä Tshekin suurseura Zabiny Brnon kengässä tilanteeseen 36-38, jonka jälkeen tshekkiläiset ottivat pelin haltuun ja tyylittelivät 59-95 (36-44) -voiton.
Kataja Basket on solminut loppukauden kattavan sopimuksen yhdysvaltalaisen laituri Jeremiah Baileyn kanssa. 198-senttisen pelaajan odotetaan tuovan Joensuun joukkueeseen kokoa, puolustusvoimaa ja kokemusta kansainvälisiltä kentiltä.
NBA-kausi käynnistyi suomalaiskohtaamisella, kun Tuomas Iisalon päävalmentama Memphis Grizzlies voitti Utah Jazzin 103-123 (51-64). Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 18 pistettä, 9 levypalloa ja kolme syöttöä.
HBA Helsinki jatkaa Eurocup-kauttaan ensimmäisen kotiottelunsa merkeissä torstai-iltana Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallilla. HBA:n vastustajaksi saapuu puhtaalla pelillä alkukautensa pelannut moninkertainen Tshekin mestari, kerran Euroliigankin mestaruutta juhlinut Zabiny Brno.
Peruskurssi II on tarkoitettu Peruskurssi I:sen suorittaneille, vähintään 3 kk ja 10 ottelua tuominneille erotuomareille. Peruskurssi II:n suorittamisen jälkeen erotuomarin luokitus voidaan nostaa tasolle 2.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun kierros, jonka pysäyttävin saavutus oli Kipinän voitto viisi ottelua puhtaalla pelillä pelanneesta Hongasta. Yksilösaavutusten ykkönen oli Kauhajoen Aatu Kivimäen 40 pistettä, joka ei silti taannut seuralle voittoa.
Koripalloliitto on käynnistänyt 3×3-verkoston, jonka tavoitteena on tavoittaa kaikki 3×3-koripallosta kiinnostuneet valmentajat, erotuomarit tai ne, jotka ovat kiinnostuneita seuroissa aloittamaan 3×3-toiminnan.
WINTER 3×3 -turnaus tulee taas! Tule mukaan päättämään koripallovuosi vauhdikkaiden 3×3-pelien merkeissä.
Koripallo-ottelun onnistuminen näkyy yleisölle pelaajien suorituksina, valmentajien ratkaisuina ja ottelutapahtuman tunnelmana. Taustalla toimii kuitenkin myös laaja erotuomariorganisaatio, jonka tehtävänä on varmistaa pelin sujuvuus, oikeudenmukaisuus ja sääntöjen yhdenmukainen tulkinta kaikilla sarjatasoilla.
Bisons Loimaa vahvistaa kokoonpanoaan kahdella uudella pelaajalla. Ville Tahvanainen liittyy joukkueeseen marraskuun loppuun asti ulottuvalla sopimuksella, ja Tehree Horn saapuu Kauhajoelta korvaamaan AJ Harris II:n.
Karhu Basket on hankkinut takamies Tevaun Kokon joukkueeseensa Tehree Hornin lähdön jälkeen. Kokko on tuttu pelaaja seuran valmennusjohdolle.
Salon Vilppaan syyskausi FIBA:n Mestarien Liigassa jatkui tiistaina Unkarin mestarin Falco Szombathelyn kotikentällä. Salolaiset sinnittelivät kahden heiton päässä vielä vajaat kuusi minuuttia ennen ottelun loppua, mutta Falco riensi 85-72 (46-42) -voittoon vahvan hyökkäyslevypallopelaamisensa ja maajoukkueratsu Zoltan Perlin onnistumisilla.
Syötä hakuehdot
Hakuehdoilla ei löytynyt tuloksia