24.9.2012 Yksi suomalaisen huippukoripalloilun värikkäimmistä persoonista Reino ”Rööri” Björn on poistunut keskuudestamme. SM-sarjapelaajana, -valmentajana sekä naisten maajoukkuevalmentajana aikanaan meriittejä niittänyt Björn oli kuollessaan 80-vuotias.
Reino Björn pelasi mittavan uran SM-sarjassa ja kunnostautui sen jälkeen valmentajatehtävissä.
Björn jätti suomalaiseen koripalloiluun merkittävät jäljet niin pelaajana kuin valmentajanakin. Vuosina 1954-64 hän heitti SM-sarjassa edustaessaan Helsingin Jyryä ja Työväen Maila-Poikia 1512 pistettä, Paras vuosi oli 1961, jolloin hänen pistekeskiarvonsa mestaruussarjassa ottelua kohden oli 9,8.
Valmentajana Björn johdatti 1960-luvun alussa Suomen mestaruuksiin HTU:n naisjoukkuetta, joka oli tuolloin täysin ylivoimainen seurajoukkue Suomessa. Naisten maajoukkueen päävalmentajana Reino Björn toimi 1960-62.
Siirryttyään valmentajana miesten puolelle Björn luotsasi SM-sarjassa Helsingin NMKY:tä, Helsingin Kisa-Tovereita ja Playboysia. Suomen cupin mestaruuksia Björn oli voittamassa 1970 HKT:n ja 1973 Playboysin peräsimessä.
Björn syntyi Helsingissä 3.7.1932 ja menehtyi 22.8.2012 ollessaan 80-vuotias.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.