2.12.2012 Pitkään Suomessa viihtyneet amerikkalaispelaajat Chris Hester ja Jerald Fields nousivat historiankirjoihin lauantain liigakierroksella. Fields nousi kaikkien aikojen 17. pelaajana 200 blokin kerhoon ja Hester ylitti 3000 runkosarjapisteen rajan.

Chris Hester nakkasi lauantaina 3000. runkosarjapisteensä liigaurallaan.

Jerald Fields nousi 200 blokin rajalle vasta 17. pelaajana kautta aikain. Kuvat: Matti O. Koskinen & Ville Vuorinen.
192-senttinen, 33-vuotias Chris Hester säkitti lauantaina 17 pistettä Kouvojen kohdatessa kotonaan loimaalaisen Bisonsin. Hester ylitti samalla Korisliigan runkosarjassa 3000 pisteen rajan, ja on kerännyt nyt 162 pelaamassaan runkosarjapelissä 3013 pistettä (keskiarvo 18,6/ottelu).
Hester pelasi Korisliigaa ensimmäisen kerran 30. syyskuuta 2006, jolloin hän upotti Porvoon Tarmolle 25 pistettä Korihaita vastaan. Hester on edustanut Suomessa Tarmon lisäksi Team Componentaa, Tampereen Pyrintöä ja Kauhajoen Karhua ennen Kouvoihin siirtymistään.
Hester juhli Suomen mestaruutta Pyrinnön kanssa 2010 ja on pelannut liigaa kuutena kautena.
Joensuun Katajan 201-senttinen, 30-vuotias sentteri Jerald Fields blokkasi puolestaan yhden heiton Katajan kohdatessa lauantai-iltana Kauhajoella Karhun. Fields nousi blokillaan kaikkien aikojen 17. pelaajana 200 blokin kerhoon.
Neljättä kauttaan Suomessa pelaava Fields on pelannut urallaan 120 runkosarjapeliä 16,9 pisteen, 9,0 levypallon, 2,4 syötön, 2,0 riiston ja 1,7 blokin keskiarvoilla. Fields on pelannut Katajan lisäksi aiemmin ToPon ja KTP:n riveissä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.