1.3.2013 Joensuun Katajan yli neljä kuukautta Korisliigassa jatkunut kotivoittojen sarja oli lähellä katketa, kun viime kevään finalistit Kataja ja Nilan Bisons kohtasivat perjantaina. Kataja käänsi kuitenkin lopussa pelin voitokseen kaatamalla loimaalaiset 74–72 (28–30).

Jonte Flowersin kolmoset kesyttivät Biisonit perjantain finaaliuusinnassa. Kuva: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.
Ottelu eteni suurimman osan ajasta loimaalaishallinnassa ja kolmannella jaksolla Bisons karautti parhaimmillaan 11 pisteen johtoon.
Kataja sai kuitenkin vahvan puolustuksensa ansiosta otteen pelistä, vaikkakin toiseksi viimeisen minuutin alkaessa Bisons johti 67–70. Ratkaisun otti tässä vaiheessa käsissä EuroChallengen viikon arvokkaimpana pelaajana palkittu Jonte Flowers, joka nakkasi kolmoset sukkaan perättäisissä hyökkäyksissä.
– Olimme onnekkaita ja Bisons oli kyllä parempi. Saimme neljännen jakson alussa pelistä otteen, mutta hukkasimme sen ja saimme sen lopussa taas takaisin Flowersin kolmosilla. Meiltä puuttui hyökkäyspäästä energiaa, mutta voittoon pitää toki olla tyytyväinen, kommentoi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Flowersin (18/6/3 blokkia) lisäksi Katajan terävin oli Dan Coleman (16/9).
Ilman nilkkavaivaista Kimmo Muurista pelanneesta Bisonsista Martin Zeno (30/11/2 blokkia), Jeb Ivey (15/2/5 syöttöä) ja Ryan McDade (14/13) keräsivät komeimmat lukemat.
(STT)
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.