3.4.2013 22:30 Joensuussa tehtiin keskiviikkona kotimaista koripallohistoriaa, kun Katajan päävalmentaja Jukka Toijala, 40, haki pääsarjauransa 200. runkosarjavoiton valmentajana. Kataja nujersi keskiviikon kierroksella Namika Lahden.

Jukka Toijala nousi runkosarjavoitoissa kolmannelle sadalle keskiviikkona. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Toijala nousi Kouvolan Kouvojen päävalmentajaksi syksyllä 2006 pitkän ja ansiokkaan pelaajauran jälkeen. Valmennettuaan kasvattajaseuraansa neljä kautta siirtyi Toijala Joensuuhun, missä hän on valmentanut syksystä 2010.
Toijala on valmentanut nyt urallaan kaikkiaan 294 ottelua, joista matkaan on tarttunut 200 voittoa. Näin Toijalan koko uran voittosuhde valmentajana runkosarjan otteluissa on huikea 68,0%. Lisäksi Toijala on kirjauttanut pudotuspeleistä 27 voittoa.
Korisliigan nykyisistä valmentajista vain Korihaiden Jarmo Laitisella on urallaan Toijalaa enemmän voittoja. Laitinen on piiskannut joukkueensa voittoon kaikkiaan 285 ottelussa.
Kotimaan pääsarjan kaikkien aikojen voitokkain valmentaja on kuitenkin Kari Liimo, jonka valmentamat joukkueet voittivat kaikkiaan 480 ottelua.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.