7.12.2013 Suomi-koriksen tulevaisuudentoivoihin lukeutuva Alex Murphy, 20, on päättänyt lähteä Duken yliopistosta. Murphy kertoi päätöksestään Duken tiedotteessa, jonka mukaan Alex Murphyn odotetaan siirtyvän toiseen NCAA I divisioonan kouluun.
Vähälle peliajalle Dukessa jäänyt Alex Murphy on päättänyt lähteä hakemaan vastuuta muualta.
Alex Murphyn potentiaalista saatiin vakuuttava näyttö vuonna 2012, jolloin hän loisti Suomen 20-vuotiaiden maajoukkueessa. Kuvat: Duke Athletics & Francois Perthuis.
- Olen nauttinut ajastani Dukessa ja olen kiitollinen valmentajilta, joukkuekavereilta ja faneilta saamastani tuesta. Katson kuitenkin, että on omaksi parhaakseni lähteä tässä vaiheessa. Olen kasvanut ja kehittynyt niin pelaajana kuin ihmisenä Durhamissa ja olen innoissani tulevaisuudestani, kommentoi Murphy Duken tiedotteessa.
- Haluan kiittää kaikkia, jotka auttoivat minua Dukessa. Päätös oli vaikea, Murphy lisäsi Twitter-tilillään.
Yhdysvaltain kymmenen parhaan yliopiston joukkoon rankatussa Duken joukkueessa Alex Murphyn peliaika on jäänyt vähille. Legendaarinen Duke-luotsi Mike Krzyzewski päästi Murphyn tositoimiin tällä kaudella viidessä ottelussa yhdeksästä. 206-senttiseksi venähtänyt suomalaislaituri pelasi keskimäärin 6,6 minuuttia, teki keskimäärin 1,0 pistettä ja otti 1,0 levypalloa. Dukessa leijonanosan laituriosaston minuuteista on haukannut tämän kauden tulokassensaatio Jabari Parker, joka on heittänyt peräti 22,1 pistettä ottelua kohden.
Suomalaisyleisö sai todeta Alex Murphyn taidot ja potentiaalin kesällä 2012, jolloin hän edusti Suomen 20-vuotiaiden maajoukkuetta. Murphy oli kesän aikana Suomen paras korintekijä 20,3 pisteen keskiarvollaan ja vastasi mm. Suomen maaotteluhistorian kaikkien aikojen tehokkaimmasta debyytistä tehtyään uransa ensimmäisessä maaottelussa huimat 36 pistettä Viroa vastaan.
- Alex on ollut erinomainen ohjelmallemme ja yliopistollemme. Hän on hieno nuori mies ja erinomainen pelaaja. Alex tulee upeasta perheestä ja oli kunnia, että hän oli Dukessa. Toivotamme hänelle kaikkea parasta. Olemme hänen ja hänen perheensä ystäviä ja tuemme Alexin päätöstä, kommentoi Krzyzewski, joka on kaikkien aikojen voitokkain yliopistovalmentaja, ja valmentaa myös Yhdysvaltain miesten maajoukkuetta.
Alexin isoveli Erik Murphy pelaa parhaillaan NBA-debyyttikauttaan Chicago Bullsissa. Pikkuveli Tomas pelaa ensimmäistä lukiokauttaan ja on jo nyt saanut useita tarjouksia suurilta yliopistoilta, vaikka voi siirtyä yliopistokoreille vasta 2017. Veljeskolmikon isä Jay Murphy on entinen NBA-pelaaja ja naantalilaislähtöinen äiti Päivi pelasi hänkin koripalloa Suomessa ja Ruotsissa.
Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.