27.4.2010 SM-koripalloilun pronssimitalit jaetaan keskiviikkona Mansikka-ahon urheiluhallissa Kouvolassa. Himmeimmät mitalit jäävät Kymenlaaksoon, joko Korisliigan pronssitaistoa isännöivälle Kouvoille tai kotkaiselle KTP-Basketille.
Ensi kertaa pronssipelissä esiintyvä Kouvot yrittää päättää kautensa voitokkaasti. Kuvassa Kouvojen Ville Kaunisto.
Paikallisvastustajat Kouvot ja KTP ovat keskiviikkona pudotuspeleissä ensi kertaa vastakkain sitten vuoden 1994. Kuvassa Kouvojen Antto Nikkarinen ja KTP:n Ville-Pertti Lind (takana). Kuvat: Matti Koskinen.
- Mitali olisi pelaaja- ja valmentajaurani yhdeksäs. Varmasti haluan pronssin. Mitali tuntuisi olevan tärkeä asia muillekin, sillä ymmärtääkseni Manskari on keskiviikkona aika täynnä porukkaa, toteaa Kouvojen valmentajana nelivuotisen aikansa lopettava Jukka Toijala.
- Kyle Shiloh tosin kysäisi, onko tämä joku tosipeli. Amerikkalaispelaajathan eivät ole pronssipeleihin tottuneet, Toijala hymähtää.
Kouvoilla ei ole kokemusta pronssipeleistä. Kaikkina kuutena aiempana välieräkeväänään Kouvot eteni loppuotteluihin asti. Kouvoille keskiviikon taistelu on seuran sadas ottelu pudotuspeleissä.
- Kouvojen ja KTP:n välisissä otteluissa sarjatilanteella tai tuoreilla voimasuhteilla ei ole mitään merkitystä, vakuuttelee golfaamalla kauden päätökseen valmistautunut Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Kotkassa pronsseihin ollaan totuttu liiankin kanssa. Karhuvuoressa on toki juhlittu usein isompiakin saavutuksia, mutta pronsseja seuran historiasta löytyy yhdeksän. Kouvot ja KTP kohtaavat pudotuspeleissä vasta toistamiseen. KTP oli parempi puolivälierissä 1994.
Kouvot tosin kyykytti kotkalaisia peräti 11 peräkkäisvoitolla, kunnes KTP voitti tämän kauden runkosarjan päätöskohtaamisen Karhuvuoressa.
- Kouvot ja KTP tekevät niin hyvää työtä, että seurat kohtaavat varmasti joskus vielä loppuotteluissakin, Toijala korostaa.
- Kotkalaisia vastaan on onnistuttava levypallopelissä ja saatava pari heittäjää heiltä kuriin. Niin vakavasti tämän otamme, että katselin nauhalta kaksi kotkalaisten välieräpeliä, kyselin Tampereelta otteluiden tapahtumista ja tein joukkueen katsottavaksi videokoosteen, Toijala kuittaa.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).