20.1.2011 Kuudetta kauttaan Korisliigaa pelaava Juho Nenonen sai keskiviikkona Saloa vastaan 200 pääsarjan runkosarjapeliä täyteen. Kolme ensimmäistä kautta meni Espoon Hongassa ja nyt on menossa kolmas kausi Katajassa.

Katajaa nykyisin edustava Juho Nenonen on parantanut pistekeskiarvoaan Korisliigassa jokaisella pelikaudellaan. Kuvat: Kai Kilappa.
Urallaan 45 juniorimaaottelua pelannut, 23-vuotias ja 202-senttinen Nenonen aloitti liigassa lokakuussa 2005 ottelulla Honka-LrNMKY ja hän on heittänyt tähän mennessä 1181 pistettä. Nenonen on siitä harvinainen pelaaja, että hän on jokaisena pelivuotenaan parantanut pistekeskiarvoaan, joka tällä kaudella on 8,8.
Nenonen valittiin viime kaudella liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi ja hänen tilillään on Hongan riveissä kaksi Suomen mestaruutta. Runkosarjapelien lisäksi Nenosella on takanaan myös 34 playoffs-ottelua.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.