11.10.2011 Tampereen Pyrinnön unelma paikasta eurokentillä suli myöhään tiistai-iltana. Hallitseva Unkarin mestari KK Szolnok Olaj kukisti Euroopan seurajoukkueiden kolmoskilpailu EuroChallengen toisessa karsintaottelussa tamperelaiset kotonaan pistein 69–57 (32–28) ja eteni jatkoon. EuroChallenge-paikka jäi Pyrinnöltä viiden pisteen päähän.
Kenneth Lowen 11 pistettä ei riittänyt Pyrinnön EuroChallenge-paikan varmistamiseksi.
Antwine Williams elätteli Pyrinnön voittotoiveita lopussa.
Szolnokin pelinrakentaja Obie Trotter oli tiistaina merkitty mies. Kuvat: Ville Vuorinen.
Pyrintö voitti karsintojen viikko sitten pelatun karsintojen avausottelun Tampereella kahdeksalla pisteellä, joten paikka EuroChallengen runkosarjassa olisi irronnut Pyrinnön mukaan jopa seitsemän pisteen tappiolla.
Hallitseva Unkarin mestari oli kuitenkin tilanteen tasalla ja hallitsi toisen karsintaottelun jälkipuoliskoa tiiviillä joukkuepuolustuksellaan. Pyrintö käväisi 15 sekuntia ennen loppua vielä yhdeksän pisteen päässä, mutta Szolnok tyylitteli 12 pisteen voiton vapaaheittoviivalta.
– Peli oli juuri sellainen kuin odotimme. Kun kokonaistilanne oli tasan, vastustaja oli paremmalla itseluottamuksella liikkeellä ja pisti kovat heitot koriin. Meille tarjoutui samanlaiset heittopaikat kuin kotijoukkueelle, mutta meillä ei kuitenkaan ollut joukkueena riittävää kokemusta näistä otteluista ja olosuhteista, harmitteli Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.
Karsintojen avausottelussa Pyrintö johti Szolnokia kotikentällään parhaimmillaan 19 pisteellä neljä minuuttia ennen loppua. Szolnok vei kuitenkin loppuminuutit 11-0 kuroen piste-eron kahdeksaan toiseen karsintaotteluun lähtiessä.
– Jälkikäteen on aina helppo jossitella, mutta on pakko todeta, että päästimme kotona suuren johdon liian helposti käsistämme. Toivottavasti tästä on meille ja muille suomalaisjoukkueille oppia, kun pelaamme vastaisuudessa tällaisia karsintoja, linjasi Poikola tuntojaan karsintojen avausottelun viimeisten minuuttien ja toisen karsintaottelun suhteesta.
Szolnok eteni EuroChallengen runkosarjaan yhteistuloksella 138–134. Unkarilaisjoukkue kohtaa runkosarjavaiheessa Keravnos Nikosian (Kypros), Artland Dragonsin (Saksa) ja Pau Orthezin (Ranska).
Pyrintö ja Szolnok olivat tehneet tarkkoja muistiinpanoja toistensa pelitavoista viime tiistain avausottelun jälkeen. Kuvaavaa on, että kahden tiukasti puolustavan joukkueen kohtaamisessa lähimmäksi omaa tasoaan pääsivät Unkarin maajoukkuetakamies Ákos Horváth (8/0/4 syöttöä) ja Pyrinnön takamieskonkari Kenneth Lowe (11/2), joista kumpikaan ei pelannut karsinta-avauksessa.
Sen sijaan kummankin joukkueen luottopelaajat olivat tiukassa puristuksessa. Pyrinnön Damon Williams (10/10/2 blokkia) säkitti 16 pelitilanneheitostaan vain kolme, Szolnokin pelinrakentaja Obie Trotter (12/9/7 syöttöä/3 riistoa) vastaavasti 13 pelitilanneheitostaan kaksi. Trotterin ainoa onnistunut kolmonen upposi koriin vain kaksi minuuttia ennen loppua. Lisäksi karsinta-avauksessa 20 pistettä viimeistellyt Antero Lehto (3/0) onnistui pelitilanneheitoissaan vain kerran kuudesta yrittämästä.
Pyrinnön tehokkain oli Antwine Williams (16/8/3 riistoa), joka pääsi szolnokilaispuolustuksen lieasta avausjakson ja päätösjakson loppuhetkillä. Szolnokin komeimmat teholukemat puristi sentteri Márton Báder (14/13/2 blokkia).
Tilastojen valossa joukkueet olivat suoritustasoltaan lähes samanlaiset. Suuri ja konkreettinen ero näkyy kuitenkin vapaaheittoviivalta: Szolnok upotti 27 heitostaan 21, Pyrintö 17 heitostaan vain yhdeksän.
Tappion myötä Pyrintö keskittyy seuraavaksi Korisliigaan. Seuraavan liigaottelunsa tamperelaiset pelaavat 17. lokakuuta kotikentällään Kauhajoen Karhua vastaan.
– Sääli tietenkin, että nämä pelit loppuivat lyhyeen, mutta nyt meidän on nieltävä pettymys ja keskityttävä niihin haasteisiin, jotka meitä Suomessa odottavat. Päätavoitteemme ovat Suomen cupin voitto ja Korisliigan mestaruus, Poikola linjaa.
Pyrintö: Antwine Williams 16/8/3 riistoa, Kenneth Lowe 11/2, Damon Williams 10/10/2 blokkia, Brant Bailey 9/5, Antti Nikkilä 6/6, Antero Lehto 3/0, Olli Ahvenniemi 1/2, Jesse Niemi 1/1, Niko Mattila, Osku Heinonen, Jari Pulkkinen, Ville Pekkola.
Szolnok: Márton Báder 14/13/2 blokkia, Obie Trotter 12/9/7 syöttöä/3 riistoa, Marko Derasimovic 11/6.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.