6.10.2012 Uudenkaupungin Korihaita komentavalla Jarmo Laitisella, 58, on maanantaina mahdollisuus rikkoa historiallinen rajapyykki. Päävalmentajauransa jo kaudella 1985/86 Tampereen Pyrinnön peräsimessä aloittaneella Laitisella on takanaan 599 valmennettua pääsarjaottelua, ja siirtyminen uudelle sataluvulle tapahtunee Korihaiden ottaessa mittaa Joensuun Katajasta.

Jarmo Laitisella on edessään päävalmentajauransa 600. liigaottelu. Kuva: Kimmo Metsälä.
Laitinen valmentaa pääsarjassa jo 18. kauttaan ja viidennessä pääsarjajoukkueessaan. Vuosina 1985–88 ja 1998–08 Tampereen Pyrintöä luotsannut Laitinen on tuttu näky myös nokialaisen Kankaantaan Kisan (1995–97) sekä Lappeenrannan NMKY:n peräsimestä (2008–11).
Laitinen on valittu Korisliigan vuoden valmentajaksi vuosina 2000 ja 2001, ja talvella 2008 hän komensi Lappeenrannan NMKY:n Suomen cupin mestaruuteen. Runkosarjaurallaan Laitinen on hakenut 599 ottelusta 273 voittoa (45,6%) ja SM-pudotuspeleissä 41 ottelusta 12 voittoa (29,3%).
Laitisella on takanaan myös mittava pääsarjaura – hän on pelannut 290 runkosarjaottelua 12,9 pisteen keskiarvolla joukkueinaan Helsingin NMKY, Playhonka (Espoo) ja Tampereen Pyrintö. SM-pudotuspeleissä Laitinen on pelannut 48 ottelua 13,4 pisteen keskiarvolla. Pelaajana Laitinen on saavuttanut yhden Suomen mestaruuden, Playhongan kanssa 1979.
Suomen lisäksi Laitinen on pelannut USA:n yliopistoliiga NCAA:ta Brigham Youngin paidassa. Miesten maajoukkueessa Laitinen on pelannut 63 ottelua ja heittänyt niissä 214 pistettä. Nuorten maajoukkuepelejä Laitinen on pelannut 11, joista saldona oli 180 pistettä.
Laitinen on edelleen kaikkien aikojen nuorin pelaaja miesten maajoukkueessa tehtyään debyyttinsä 16 vuoden ja yhdeksän kuukauden ikäisenä ottelussa Kreikkaa vastaan 1971. Laitinen heitti debyytissään neljä pistettä.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.