Sudenpennut valittu vuotuiseen Baltic Sea Cupiin

2.1.2018

18- ja 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet on valittu huomenna keskiviikkona 3.1. alkavaan Baltic Sea Basketball Cupiin. Perinteinen BSBC-turnaus pelataan Audentesin urheilukoulussa, jossa Suomi kohtaa Latvian, Viron ja Ruotsin kolmen päivän aikana.


Kolmipäiväinen turnaus pyörähtää käyntiin keskiviikkona kello 12:00, kun Suomen 16-vuotiaat tytöt kohtaavat Latvian. Kaikki Suomen maajoukkueet pelaavat keskiviikkona Latviaa vastaan, torstaina Viroa ja päätöspäivänä perjantaina Ruotsia.

 

Suomen 18-vuotiaat pojat Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

 

 

SukunimiEtunimiSeura
AmzilMustaphaHBA
BlomgrenPerttuKobra-Basket
ExauciaThomasHBA
GranlundJesperRocks/ Seagulls
JantunenMikaelHBA
LähdetniemiEetuMuKi
MichelsenAlvarToPo
OksaTuomasMuKi
PihlajamäkiTomasHBA
SajantilaErikHBA
StorgårdOscarPorvoon Tarmo
TahvanainenVilleHBA

 

  • Päävalmentaja Jyri Lohikoski
  • Valmentaja Jari Nykänen
  • Valmentaja Petri Virtanen
  • Fysioterapeutti Milos Dobras

 

Suomen 18-vuotiaat tytöt Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

 

 

SukunimiEtunimiSeura
AmzilLatifaHBA
ArikeElinaHBA
BejediSaraHBA
KosonenRoosaCatz Lappeenranta
KuierAwakHBA
LehtiRosaHBA
PekonenEbbaHBA
SalovaaraElliSB-Girls
TulkkiReetta-SofiaTampereen Pyrintö
UkkonenSagaHBA
Vehka-ahoLottaVimpelin Veto
ViitaSiljaHBA

 

 

  • Päävalmentaja Niko Hellman
  • Valmentaja Pekka Salminen
  • Valmentaja Juha-Pekka Männistö
  • Fysioterapeutti Niklas Hamnström

 

Suomen 16-vuotiaat pojat Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

 

 

SukunimiEtunimiSeura
BottiJoseONMKY/Huima
KallioLauriHonka
MashrurJahanMuKi
KivirantaArttuPyrintö
KoponenKalleSykki
KorkiatupaAarniKori-80
LuukkonenEemiLahti Basketball
MäntynenJoelKTP/Kouvot
TaimelaLeevi-MatiasVilpas
TolonenVilleSykki
TuomiIiroHNMKY
VapaavuoriMarkusHonka

 

  • Päävalmentaja Antti Koskelainen
  • Valmentaja Ilkka Palviainen
  • Valmentaja Mikko Tupamäki
  • Naprapaatti Markus Kangasvieri

 

Suomen 16-vuotiaat tytöt Baltic Sea Basketball Cupissa 2018

 

 

SukunimiEtunimiSeura
AarnioJanetteHNMKY/HBA
AilusAlexandraTapiolan Honka/HBA
HakalaTelmaTapiolan Honka
LepolaSanniTampereen Pyrintö
OllilainenKatiHNMKY/HBA
PaajanenSanniPeliKarhut
SandvikHennaTapiolan Honka/HBA
SarajärviMaijuHNMKY/HBA
SeppäläTeresaTampereen Pyrintö
RenttoSusannaTapiolan honka
ValtonenEmmiTurun Riento
VäisänenLauraTapiolan Honka

 

  • Päävalmentaja Jussi Räikkä
  • Valmentaja Niko Nyholm
  • Valmentaja Tuomas Rahkonen
  • Fysioterapeutti Linda Hannonen
     

Sudenpentuja Baltic Sea Cupissa edustavat mm. Mikael Jantunen (MU18)...
... Awak Kuier (WU18)...
... Aarni Korkiatupa (MU16)...
... ja Alexandra Ailus (WU16). Kuvat: Oma Design.