8.11.2011 Lievästä lihasvammasta toipunut Samuel Haanpää säkitti 11 pistettä ja poimi kahdeksan levypalloa vasta toisessa ottelussaan loukkaantumisen jäljiltä. Haanpään edustama Keravnos hävisi EuroChallengen alkulohkovaiheen avauskierroksen ottelunsa saksalaiselle Artland Dragonsille 81–93 (45–44).

Samuel Haanpää oli terävänä EuroChallengen avauksessa. Kuva: Ville Vuorinen.
Keravnos avasi ottelun kotikentällään murhaavin heittotarkkuuksin ja johti parhaimmillaan lukemissa 33–18. Dragons pääsi kuitenkin kotijoukkueen hyökkäyspelin kohmetettuaan rinnalle ja siirtyi Anthony Hilliardin korilla 37–39-johtoon, kun ottelu oli kahta minuuttia vaille puolessavälissä.
Ottelun käännekohta nähtiin kolmannen jakson alussa, kun 50–49-johdossa ollut Keravnos hävisi kaksiminuuttisen 0-9 ja joutui lopullisesti takaa-ajoasemaan. Keravnos kuroi 15 pisteen päästä ottelun vielä kertaalleen tasoihin (72–72), mutta romahti uudelleen loppumetreillä.
Vaihdosta peliin tullut Samuel Haanpää säkitti 22 minuutissa 11 pistettä (kakkoset 3/3, kolmoset 1/3, vapaaheitot 2/2), sieppasi kahdeksan levypalloa, riisti pallon kerran ja blokkasi yhden vastustajan heiton. Ottelu oli Haanpäälle vasta kauden toinen.
Keravnosin tehokkaimmat Haanpään lisäksi olivat Marcus Moore (18/4/3 syöttöä/3 riistoa), Winsome Frazier (13/2/4 riistoa/2 blokkia) ja Panagiotis Trisokkas (13/4). Dragonsilta Anthony King (21/12), Adam Hess (18/3) ja Darren Fenn (16/6) olivat tehokkaimmat.
Keravnos pelaa seuraavan EuroChallenge-ottelunsa tiistaina 15.11. vieraissa ranskalaista Pau-Orthezia vastaan.
NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.
NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.