Basket.fi on Suomen Koripalloliiton virallinen nettipalvelu. Lue lisää

Turkki antoi shokkihoitoa vajaalukuiselle Suomelle Tapiolassa

20.8.2008

Suomen naisten koripallomaajoukkue joutui hikiseen paikkaan keskiviikkona, kun Turkki saapui vieraaksi EM-karsintaotteluun Tapiolaan. Ilman tähtipelaajiaan Taru Tuukkasta, Reetta Piiparia ja Niina Laaksosta pelannut Suomi hävisi avausjakson Turkille murskaavasti 7-27 ja koko ottelun 66-81 (30-44).

Turkkilaispuolustus riisui Suomen aseista ensimmäisestä suomalaishyökkäyksestä lähtien. Turkkilaistakamiehet Isil Alben (0/1) ja Nilay Yigit (6/1/3 riistoa) painostivat Suomen ykköspelintekijäksi Piiparin poissaollessa nostetun Kia Ignatiuksen (8/2/3 syöttöä) ahtaalle sillä seurauksena, että Suomi ei onnistunut käynnistämään tasapainoista puolen kentän hyökkäystä.

Toisessa kenttäpäädyssä Turkki järjesti kerta toisensa jälkeen pallon sisään senttereilleen Nevriye Yilmazille (18/9) ja Nevin Nevlinille (17/5), jotka nostivat kolmen sekunnin alueelta koreja liukuhihnalta.

Avausjakson uinailun jälkeen Suomi sai puolustuksensa ajan tasalle ja sai Turkin hetkeksi herpaantumaan, kun Tiina Sten (16/7) ja Michaela Moua (17/6/3 riistoa) alkoivat saada palloa korin alle. Suomi vei ottelun avauspuoliskon päätösminuutin nimiinsä 7-0 ja nousi 14 pisteen päähän tauolle lähdettäessä, 30-44.

Suomella oli kolmannella jaksolla mahdollisuus kaventaa ero kymmeneen pisteesen useaan otteeseen, mutta hyvätkin suomalaisheitot nuolivat korirautoja. Samalla Turkki nosteli johtonsa takaisin 20 pisteeseen korin alla mellastaneiden Yilmazin ja Nevlinin johdolla. Suomen paikkapuolustus sai Turkin pois raiteiltaan muutamaksi minuutiksi vielä päätösjaksolla, mutta todellista kamppailua ottelun voitosta ei enää syntynyt.

- Turkki pelasi fiksusti. He käyttivät hyväkseen Reetta Piiparin poissaoloa takakentällä ja havaitsivat, että emme pysty vastaamaan korin alla heidän fyysisyyteensä. Saimme toisesta neljänneksestä lähtien otteen peliin, mutta totuus on, että kansainvälisissä otteluissa emme voi antaa vastustajalle 20 pisteen kaulaa, jos tahdomme taistella voitosta, tiivisti Suomen päävalmentaja Domingo Diaz.

Ignatius joutui tulikokeeseen

Vasta kolmannen naisten maaottelunsa pelanneen 177-senttisen, 18-vuotiaan Kia Ignatiuksen iltapuhde Suomen ykköspelinrakentajana oli kaikkea muuta kuin helppo. Turkkilaispuolustuksen pallolliseen kohdistama paine pakotti 36 minuuttia pelanneen espoolaistakamiehen ensimmäisellä puoliajalla neljään pallonmenetykseen, mutta puoliajan jälkeen Ignatius sai pelin juonesta kiinni ja rakensi suomalaishyökkäystä maltilla.

- Reetan paikan täyttäminen on todella vaikea tehtävä, koska Reetta on joukkueen "aivot" ja päävastuussa siitä, että hyökkäyksemme toimii. Ottelun alku oli vaikea, koska turkkilaiset tulivat kovaa iholle. Kesti puoliaikaan asti saada ottelun temposta kiinni ja tajuta, ettei kentällä ole mitään syytä pelätä, kertaili Ignatius tuntojaan.

- Uskon, että Kian tänään pelaamista minuuteista on hänelle suurta hyötyä tulevaisuudessa. Hän on erittäin lupaava pelaaja, josta tulee olemaan paljon apua naisten joukkueelle EM-karsintojen edetessä, kiitteli Diaz takamieslupauksensa suoritusta.

Ignatiuksen lisäksi Michaela Moua, Tiina Sten ja toisella puoliajalla 17 pistettä tehnyt Heta Korpivaara (19/6) pystyivät ottelun edetessä vastaamaan turkkilaistuleen.

Nilkkavaivaisten Niina Laaksosen ja Reetta Piiparin kuntoutumista seurataan päiväkohtaisesti. On mahdollista, että kaksikko pukee Suomi-paidan ylleen lauantaina Puolassa.

- Tietysti toivomme, että saisimme loukkaantuneista pelaajista jonkun mukaan Puola-otteluun, mutta jos lääkäri sanoo toisin, emme aio pakottaa heitä kentälle. Toivomme, että meillä on täysi kokoonpano käytettävissämme tulevissa karsintapeleissä, puntaroi Diaz.

Naisten EM-karsintojen B-lohkossa pelattin keskiviikkona myös toinen ottelu, jossa Bosnia-Hertsegovina hävisi kotonaan Italialle 53-68. Tappioton Turkki (2-0) nousi lohkon kärkeen, perässään Italia (2-1), Suomi (1-2), Puola (1-1) ja Bosnia-Hertsegovina (0-2).

Mouan EM-karsintaurakka ohi

Turkki-ottelussa 30 minuuttia pelannut Michaela Moua ei jatka Suomen maajoukkuepaidassa tulevissa EM-karsintaotteluissa.

- Koska FIBA:n sääntöjen mukaan jokaisessa kansainvälisessä ottelussa tulee merkitä pöytäkirjaan kymmenen pelaajaa, Mixu (Moua) suostui tulemaan PM-kisoihin hätäavuksi lukuisten loukkaantumisten vuoksi. Mixu innostui vielä auttamaan meitä vielä kolmen EM-karsintapelin verran, mutta hän ei pysty aiemmin tehtyjen sitoumuksiensa vuoksi jatkamaan kesää maajoukkueen mukana, selvitti Suomen apuvalmentaja Jukka Mantere.

- Tämä oli ensimmäinen kesäni Domingo Diazin valmennuksessa ja voin sanoa pitäneeni suuresti hänen pelifilosofiastaan. "Mingo" yrittää istuttaa suomalaispelaajiin harjoitusten kautta itseluottamusta, joka on alkanut näkyä myös peleissä, kiitteli Moua.

Moua pelasi kolme EM-karsintaottelua 11,0 pisteen, 7,0 levypallon, 1,7 syötön ja 1,0 riiston ottelukeskiarvoilla. EM-karsinnoissa Moua kuului Suomen tarkimpiin kahden pisteen heittäjiin (60,0 %) ja vapaaheittäjiin (75,0 %). 

Suomi - Turkki 66-81 (30-44), naisten Euroopan A-divisioonaa, Tapiola 20.8.2008

Ottelun täydelliset tilastot löytyvät FIBA Europen nettipalvelusta.

Mari Puustinen

1/2

 

Kia Ignatius

8/2

/3 syöttöä/5 menetystä

Sanna Helenius

2/2

 

Sandra Välikoski

0/1

 

Niina Laaksonen

-

 

Heta Korpivaara

19/6

 

Riikka Lehtonen

0/0

 

Tiina Sten

16/7

 

Piia Harkko

3/0

 

Minna Sten

0/0

 

Michaela Moua

17/6

/3 riistoa/5 menetystä

Jaksot: 7-27, 23-17, 17-18, 19-19. Suomen heittoprosentit: 1P 63,0 % (17/27), 2P 46,5 % (20/43), 3P % 25,0 (3/12).



Lisätietoja: /maajoukkueet/naisten_maajoukkue/
Kia Ignatius pelasi kypsästi EM-karsintaottelussa Turkkia vastaan.
Michaela Moua pelasi Turkkia-vastaan kesän viimeisen maaottelunsa.
Turkin Nevin Nevlin mellasti korin alta 17 pistettä.
Heta Korpivaara oli 19 pisteellään Suomen ykkönen. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.