27.11.2008 Ensimmäistä ammattilaiskauttaan pelaavan Petteri Koposen kaksi ensimmäistä kuukautta Italian Serie A:n Virtus Bolognassa ovat kuluneet uuteen rooliin totutellessa. Hongassa isoihin minuutteihin tottunut Koponen on pelannut Bolognassa keskimäärin reilut kymmenen minuuttia ottelua kohden NBA-veteraani Earl Boykinsin kakkosmiehenä. Suomi-koriksen suurlupaukselle kuluva pelikausi onkin opettelua täysipäiväiseen ammattilaisuuteen.
- Tulin Bolognaan maajoukkuematsien johdosta kuukautta myöhemmin kuin muut pelaajat, joten tiesin, että sopeutuminen veisi vähän aikaa. Päivä päivältä tänne on kuitenkin sopeutunut paremmin ja paremmin. Viime matseissa on alkanut tuntua jo ihan hyvältä, kertaa Koponen tuntojaan.
Kolmella perättäisellä voitolla Serie A:n aloittanut Bologna joutui pienoiseen syöksykierteeseen loka- ja marraskuun taitteessa, kun joukkueen päävalmentaja Renato Pasquali sai lähtöpassit kahden perättäisen tappion jälkeen. Joukkueen uudeksi valmentajaksi nostetun Matteo Boniciollin saldo Bolognan peräsimessä on alkanut mallikkaasti kahdella voitolla Serie A:ssa sekä FIBA EuroChallenge Cupin avausvoitolla.
- Alkukaudesta peliaikaa ei tullut hirveästi, mutta viime matseissa on päässyt jo kentälle asti. Toivottavasti valmentajanvaihdoksen myötä vastuuta tulee jatkossa enemmänkin.
Koponen on kuudessa pelaamassaan Italian liigan ottelussa merkinnyt tilastoihin keskimäärin 2,3 pistettä, 0,8 syöttöä ja 0,7 riistoa ottelua kohden.
Koposen harppaus Korisliigasta Serie A:han on ollut pitkä. Tällä hetkellä Koponen on Lottomatica Rooman Brandon Jenningsin jälkeen liigan nuorin ammattilaispelaaja. Bolognan pelaavassa kokoonpanossa 20-vuotiaan Koposen jälkeen toiseksi nuorin pelaaja on 25-vuotias amerikkalainen Keith Langford.
- Meillä on hyvä jengi kasassa. Kymmenellä pelaajalla on kokemusta NBA:sta tai Euroopan pääsarjoista. Tiesin, että 20-vuotiaana pojankloppina Suomesta peliaikaa ei tule heti. Olen kuitenkin huomannut pärjääväni hyvin treeneissä ja se on auttanut minua uskomaan itseeni, miettii Koponen.
Hongassa pelatessaan Koponen sai valmentaja Mihailo Pavicevicilta paljon vapauksia joukkueen hyökkäyspelin luomisessa. Italiassa tilanne on erilainen. Koponen on sanan varsinaisessa mielessä pelinrakentaja, jonka päätehtävä on jakaa palloa muille ja keskittyä painostamaan vastustajan takamiehiä.
- Roolini on tulla penkiltä kentälle ja tuoda lisää energiaa joukkueeseen puolustuksen kautta. Hyökkäystehot ovat jääneet aika vähälle, mutta meillä on paljon hyviä pelaajia, eikä minun tarvitse kantaa huolta joukkueen pisteidenteosta.
Koponen osoitti sopeutuneensa uuteen rooliinsa mallikkaasti Serie A:n edellisellä sarjakierroksella, kun Bologna kaatoi NGC Cantun vieraissa 69-87. Koponen uurasti ottelussa Italian ennätyksensä 20 minuuttia. Kuvaavaa on, että Koposen saavuttua toisen puoliajan alussa kentälle Cantun Sundiata Gainesin päällystakiksi Bologna vei kuuden minuutin jakson ratkaisevasti 14-4.
- Toimittajat täällä kutsuvat minua Bolognan puolustuksen ekspertiksi, joka on minulle täysin uutta, Koponen nauraa.
Koponen myöntää, että koripallokulttuurin ero Italian ja Suomen välillä on valtava. Vähistä minuuteistaan huolimatta Koponen on noussut Bolognassa jo pienoiseksi yleisön lemmikiksi.
- Virtuksen fanikulttuuri on mahtavaa. Fanit elävät vahvasti mukana niin hyvässä kuin pahassakin. Se saa tuntemaan itsensä tärkeäksi ja se on jotain sellaista, mihin ei ole Suomessa tottunut. Bologna elää koriksesta ja fiilis on aina uskomaton, kun kuulee fanien laulavan omaa nimeään.
Kuluvan vuosikymmenen Suomi-koriksen nimekkäimmät ammattilaiset Hanno Möttölä ja Teemu Rannikko ovat Koposen mukaan antaneet hyviä neuvoja ammattilaisuran alkuun. Ensimmäiset kuukaudet Italiassa eivät ole tuoneet mukanaan suuria yllätyksiä.
- Pahimmilta yllätyksiltä on vältytty. Hannon ja Teemun ja muidenkin maajoukkueen pelaajien puheiden avulla osasin luoda jonkinlaisen käsityksen ammattilaisen elämästä jo etukäteen. On tullut tosiaan huomattua, kuinka elämä pyörii nykyisin koriksen ehdoilla, mutta mikäs siinä, kun saa tehdä sitä, mistä pitää.
Viimeiset kaksi kesää NBA:n Las Vegasin kesäliigaa Portland Trailblazersin riveissä pelannut Koponen ei ole myöskään haudannut NBA-unelmaansa, vaikka voimassaolevan sopimuksen mukaan Petteri pelaa Bolognassa kauden 2011-012 loppuun.
- Totta kai NBA on edelleen suuri unelmani, ja siellä haluan jokin päivä pelata. Nyt pitää kuitenkin edetä vuosi kerrallaan. Sopeutuminen huipputason eurokorikseen vie aikansa ja tällä hetkellä yritän vain kehittyä päivä päivältä ja tehdä parhaani Bolognan menestyksen eteen, toteaa Koponen määrätietoisesti.
- Tiedän pystyväni tulevaisuudessa taistelemaan peliajasta myös rapakon toisella puolen, kunhan vain kaikki sujuu hyvin ja pysyn terveenä, päättää Koponen.
Suomalaisilla koripallofaneilla on erinomainen mahdollisuus nähdä Koponen Virtus Bolognan riveissä tiistaina 2. joulukuuta, kun Bologna kohtaa Tartu Rockin EuroChallengen runkosarjan ottelussa. Ottelu pelataan Tarton yliopiston urheiluhallilla klo 19 alkaen.
Bologna kohtasi keskiviikkona EuroChallengen avauskierroksella kotikentällään belgialaisen Base Oostenden, joka karsintakierroksella yllätti Nenad Krsticillä kesän aikana vahvistuneen moskovalaisjoukkue Triumphin. Avausjaksolla tulessa ollut Virtus nousi tarkan heittopelin ja nopeiden vastahyökkäysten turvin 40-18-johtoon, kunnes Oostende jäädytti Virtuksen hyökkäyksen ja kavensi piste-eroa kori korilta pienemmäksi. Oostende siirtyi ottelussa ensimmäisen kerran johtoon (48-49), kun kolmatta neljännestä oli jäljellä kaksi minuuttia.
Bologna nousi kuitenkin suosta ja varmisti loppuhetkillä Keith Langfordin ja Guilherme Giovannonin kolmen pisteen heitoilla 70-69 (41-31) avausvoiton. Aloitusviisikossa kentälle marssinut Koponen merkitsi 16 peliminuutissa tilastoriveilleen neljä pistettä, kaksi riistoa ja yhden korisyötön.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
Ikimuistoista kautta Paris Basketballin kanssa pelaava Mikael Jantunen sai lisätä ansioluetteloonsa yhden saavutuksen lisää, kun Paris Basketball peittosi lauantaina Ranskan cupin finaalissa Le Mansin kotikentällään 15 776 katsojan edessä selvin lukemin 91–80 (48–44).
Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.
Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.