Magen McNeil siirtyy Kauhajoelle

21.2.2009 Miesten I divisioonaa johtava Kauhajoen Karhu on täydentänyt joukkuettaan. Amerikkalaislaituri Magen McNeil vahvistaa paluuta Korisliigaan jahtaavaa kauhajokelaisryhmää. McNeil siirtyy Karhu-paitaan liigajoukkue Porvoon Tarmosta.

Karhu on Magen McNeilille jo kolmas suomalaisseura tällä kaudella. Hän aloitti kautensa Järvenpään Koripalloseurassa ja divisioonassa ennen siirtymistään Tarmoon. JKS:n riveissä McNeil tehtaili peräti 27,3 pistettä ottelua kohden ja miehen nimi komeilee edelleen divisioonan pistetilaston kärjessä. Lisäksi 198-senttinen amerikkalainen kaapi 11,2 levypalloa.

 

Tarmossa McNeilille kirjattiin 13 liigaottelussa 13,9 pisteen ja 6,9 levypallon keskiarvot.

 

Porvoon Tarmo ja Kauhajoen Karhu pääsivät yhteisymmärrykseen siirtymisen ehdoista, eikä Tarmo halunnut olla esteenä pelaajan siirtymiselle. McNeill on edustuskelpoinen jo sunnuntain divisioonaottelussa Loimaalla.

 

Kauhajoen Karhu on voittanut kauden 15 ottelustaan 14. Joukkueen tavoitteena on raivata tiensä takaisin Korisliigaan, josta se putosi viime keväänä.

 

- Halusimme vahvistaa joukkuetta vielä yhdellä pelaajalla, koska emme halua mahdollisten loukkaantumisten tulevan joukkueen tavoitteen toteutumisen esteeksi. McNeil pelaa nyt aluksi ainakin kaikki ne ottelut, jotka Maurice Horton joutuu olemaan sivussa. Jatkossa sitten peluutetaan sitä vahvistuskolmikkoa, joka kulloiseenkin tilanteeseen sopii parhaiten, kertoo Karhun koripallon taustaryhmän vetäjä Mika Perälä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_i_divisioona/

Henkilöt

 
23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

8.10.2024 15:56 Korisliiga

Koripallosarjojen tilastointimuutokset kaudella 2024–25

Koripalloliiton valtakunnallisten sarjojen tilastopalvelu muuttui kaudelle 2024–25. Kun tulospalvelukin on uusi ja tilastojen näyttämisessä ollut ajoittaisia haasteita, päätimme kerätä lyhyen oppaan sille, mitä löytyy mistäkin.

5.6.2024 21:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2024–25 myönnetty: pääsarjoissa tulevalla kaudella 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2024–25. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Naisten pääsarjat ovat joukkuemäärältään täynnä tulevalla kaudella.

11.12.2023 12:00 Korisliiga

Seagulls ja Lahti Basketball käynnistävät hurjan korisviikon – pääsarjoissa 34 ottelun viikko

Alkanut viikko tarjoaa korisfaneille hienon kattauksen, kun korisliigoissa ja divisioonissa pelataan yhteensä 34 ottelua. Viikon aikana pelataan vähintään yksi ottelu joka päivä Ruudussa tai Koristv:ssä.

20.6.2023 19:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2023–24 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

19.11.2021 11:00 Koripalloliitto tiedottaa

Toimintaohjeet Koripalloliiton ottelutapahtumiin yleisörajoitusten aikana - suositus koronapassin käyttöön rajoitusten alaisissa tapahtumissa

Aluehallintovirastot ovat tehneet tai ovat tekemässä päätöksiä koskien yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämistä koronapandemian aikana. Tilaisuuden järjestäjä voi ottaa käyttöön koronapassin, jolloin aluehallintoviraston määräämiä rajoituksia ei tarvitse noudattaa.

Näytä lisää vastaavia