5.6.2009 Urallaan 50 naisten maaottelua pelannut Mari Puustinen on orimattilalaisen Team S-Hämeenmaan naisten SM-sarjajoukkueen uusi valmentaja. Elokuussa 31 vuotta täyttävä Puustinen pelasi vielä viime kaudella SM-sarjaa Team S-Hämeenmaan riveissä.
- Kauden jälkeen aloin miettiä, pitäisikö minun siirtyä valmennukseen, sillä jalkani eivät ole olleet enää parhaassa kunnossaan. S-Hämeenmaa oli kauden jälkeen ilman valmentajaa, joten mahdollisuus löytyi läheltä, selvittää Puustinen.
KTP:n kasvatti viimeisteli 9,4 pistettä, 3,7 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 1,9 riistoa ottelua kohden, kun Team S-Hämeenmaa eteni ensimmäisellä SM-sarjakaudellaan aina välieriin asti. Puustista lukuun ottamatta joukkueen kotimainen runko tulee jatkamaan myös tulevalla kaudella.
- Mielestäni saadaan hyvä joukkue kasaan, kun pari viime kaudella loukkaantumisista kärsinyttä pelaajaa palaavat kentälle ja muut ovat vuoden kokeneempia, arvioi Puustinen.
Uransa aikana mm. Peli-Karhuja, Panttereita ja Helsingin NMKY:a SM-sarjassa edustaneelle sekä Espanjassa neljä kautta pelanneelle Puustiselle vuosi Orimattilassa oli ensimmäinen.
- Kaupungissa on kunnon koripallobuumi käynnissä, Puustinen kertoo.
Team S-Hämeenmaalla on voimassa sopimukset kaudesta 2009-10 Tiina Aaltosen, Vilja Kesäsen, Hanna Vapamaan, Aino Tuomen, Jenna Variksen, Roosa Frimodigin ja Janniina Kuosan kanssa. Puustisen tukena Team S-Hämeenmaan valmennuksessa toimii fysiikkavalmentaja Kimmo Vapamaa.
189-senttinen SB-Girlsin kasvatti solmi espoolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.