9.6.2009 Helsinkiläisen koripalloseura ToPon liigajoukkueen taustaorganisaatio on vahvistunut merkittävästi. Suomen Koripalloliitossa pitkän uran tehnyt Vesa Walldén (45) on aloittanut joukkueen general managerina ja johtoryhmän jäsenenä.
- Parin vuoden poissaolon jälkeen sormet syyhysivät kiistämättä taas korishommiin. ToPossa on eletty aika haasteellisia aikoja, mutta viime vuodenvaihteessa alkaneet muutokset tuntuvat vähitellen alkaneen kantaa hedelmää ja on kiva päästä mukaan tähän savottaan, kertoo Walldén.
Walldén vastaa joukkueen toiminnan yleisestä kehityksestä sekä mm. sidosryhmäsuhteiden rakentamisesta ja pelitapahtumien kehittämisestä.
Walldénin ura koripallon parissa alkoi jo 1980-luvulla Koripalloliiton liittokouluttajana, jonka jälkeen ura eteni aluepäällikön ja markkinointipäällikön pestien jälkeen maajoukkuepäälliköksi ja miesten maajoukkueen joukkueenjohtajaksi.
- ToPon liigajoukkueen tavoitteena on kehittyä selkeästi ammattimaisempaan suuntaan kaikessa tekemisessä. Meillä on vielä matkaa kuljettavana, mutta Walldénin kaltaisilla tekijöillä tuo tie lyhenee merkittävästi, toteaa seuran vt. puheenjohtaja Raimo Saarnia.
Myös joukkueen valmennusjohto on saanut vahvistuksia. Tomi Kaminen jatkaa päävalmentajana, ja hänen avuksi on palkattu espanjalainen Maikel Lopez, joka jakaa miesten joukkueen apuvalmentajan tehtävät yhdessä ToPon tuoreen junioripäällikön Ville Tuomisen kanssa. Lopez toimii myös ToPon naisten päävalmentajana tulevalla kaudella.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.