Matti Nuutinen jatkaa Nilan Bisonsissa

23.3.2012 Loimaalainen Nilan Bisons jatkoi runkopelaajiensa kiinnityksiä solmimalla jatkosopimuksen laiturilupauksensa Matti Nuutisen, 21, kanssa. Nuutinen jatkaa Loimaalla 1+1-vuotisella sopimuksella. Viikko sitten Bisons kiinnitti kapteeninsa Jeb Iveyn kahden vuoden sopimuksella.

Matti Nuutinen nähdään Bisonsin riveissä myös kaudella 2012/13. Kuva: Eveliina Toivola.

Kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Nuutinen on noussut kohisten Korisliigan eturiviin biisonilauman riveissä. Kaksimetrinen laituri on viimeistellyt kuluvalla kaudella 10,2 pistettä, 5,9 levypalloa ja 0,9 syöttöä 27,3 minuutissa ottelua kohden upottaen kakkosensa 61,3% ja vapaaheittonsa 70,3% tarkkuudella.

 

– Biisoneissa on mieletön henki päällä ja meitä tulee olemaan vaikea lyödä pudotuspeleissä. Viime aikojen isoista loukkaantumisista huolimatta olemme onnistuneet ottamaan kovia päänahkoja. Kun saamme vielä muutaman avainpelaajamme takaisin parketille ennen pudotuspelejä, meillä on mahdollisuudet aina päätyyn asti, kommentoi Nuutinen huipentuvaa pelikautta 2011/12.

 

– Matti menee jatkuvasti eteenpäin, jopa päivittäin hänen pelissään on nähtävissä uusia asioita. Hänellä on valtava himo kehittyä koripalloilijana ja peliskaala on jo 21-vuotiaana niin iso, että hänellä on avaimet mihin tahansa asti, kehuu Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

– Matin paras pelitaso ei kalpene huipuista millään sektorilla. Olennaista on löytää jatkuva suoritusvarmuus, kova itseluottamustaso ja kehittää etenkin pallollisena pelaamisen uhkaa, Gibson jatkaa suojattinsa arviointia.

Henkilöt

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia