Euroliiga-parketeille torstaina palaava Rannikko: ”Tuntuu hyvältä päästä takaisin!”

11.10.2012 Teemu Rannikon ja Sasu Salinin edustama Union Olimpija Ljubljana avaa Petteri Koposen BC Himkin tavoin kautensa Euroliigassa myöhään torstai-iltana. Ensimmäinen kanto Olimpijan kaskessa on karsintojen kautta tiensä Euroopan huippuliigaan selvittänyt italialainen Mapooro Cantù. Italiasta Sloveniaan palanneelle Rannikolle, 32, ottelu tarkoittaa paluuta Euroopan kovimpaan sarjaan viiden vuoden tauon jälkeen.

Kesän polvioperaation vuoksi sivussa maajoukkuepeleistä ollut Teemu Rannikko (Olimpija Ljubljana) palaa torstai-iltana Euroliiga-parketeille viiden vuoden tauon jälkeen.

Euroliigan nettisivuilla julkaistussa blogi-kirjoituksessa Rannikko kuvailee nauttivansa siitä, että hänellä on suomalaisia pelikavereita. Kuvassa Olimpija Ljubljanan toinen suomalaistähti Sasu Salin.

Hyvät ystävykset Rannikko (vas.) ja Petteri Koponen (oik.) ovat viime kausina kohdanneet Italian liigassa. Tällä kaudella suomalaistähdet ottavat mittaa toisistaan Euroliigassa, kun Koposen Himki pelaa samassa lohkossa Ljubljanan kanssa.

Viimeksi Rannikko pelasi Euroliigassa kaudella 2006-07, jolloin hän oli Ljubljanan juhlittu sankari. Kuvat: Ville Vuorinen & Getty Images.

Rannikko on edellisen kerran pelannut Euroliigaa kaudella 2006-07. Kyseisellä kaudella suomalaistakamies tehtaili huimat 14,6 pistettä ottelua kohden sijoittuen sarjan korintekijätilastossa 20 parhaan joukkoon.

- Tuntuu hyvältä päästä takaisin! Euroliiga on Euroopan paras sarja ja jokainen haluaa pelata siinä. Tämä on toinen yritys; olen nyt vanhempi ja halusin antaa itselleni toisen mahdollisuuden ja mitata missä menen pelaajana, kirjoitti Rannikko Euroliigan nettisivuilla julkaistussa blogi-kirjoituksessaan.

Alkavassa Euroliiga-kaudessa on Rannikon silmissä paljonkin erityistä. Joukkuetovereinaan hänellä ovat suomalaiset Sasu Salin ja Emir Suljemanovic, jonka lisäksi samassa Euroliigan A-lohkossa pelaa Petteri Koponen venäläissikermä BC Himkin paidassa.

- On hienoa, kun on suomalaisia pelaajia ympärillä. Meillä on erityinen yhteys, kun tulemme samasta maasta ja tiedämme, ettei meitä suomalaisammattilaisia ole maailmalla kovinkaan paljon, Rannikko kirjoittaa.

- Koponen vielä samassa lohkossa ja entisen joukkueeni (Himki) riveissä. Kun kohtaamme, voi kentällä olla samanaikaisesti kolme Suomen maajoukkuepelaajaa!

- Näyttää siltä, että olen suomalaisten pelaajien ympäröimä. Ehkä se johtuu siitä, että seurat haluavat lisää suomalaisia, kun ovat yhden kanssa sopimuksen tehneet. Suomalaiset ovat kovia työntekijöitä. Toivottavasti Petteri ja Sasu saavat vieläkin enemmän suomalaisia pelikavereita, kun tulevat vanhemmiksi, veistelee Rannikko suositulla Euroleague.net-sivustolla. 

”Vaikea avausottelu tulossa” 

Torstain myöhäisillan avausottelusta vieraskentällä Cantùa vastaan Rannikko odottaa vaikeaa.  

Raastavan Euroliiga-karsinnan finaaliottelussa ranskalaisen Le Mansin peitonnut Cantù on tällä hetkellä Rannikon mukaan Italian Serie A:n kuntopuntarin kärkijoukkueita. Italian liigaa on viime vuosina hallinnut yksinoikeudella Montepaschi Siena, mutta suhdanteet ovat muuttumassa.

– Torstaista on tulossa meille hyvin vaikea ottelu. Mielestäni Cantù on paras joukkue Italiassa tällä hetkellä. He ovat pelanneet erittäin hyvää joukkuekoripalloa, Rannikko ennakoi Euroliigan verkkosivujen otteluennakossa.

– He vaihtoivat muutamia amerikkalaispelaajia viime kaudesta, mutta joukkueen ydin on pysynyt ennallaan. Lisäksi heillä on erittäin hyvä valmentaja, joka pyörittää toimivaa järjestelmää. Cantùlla on takanaan myös erinomainen kotiyleisö, ja siitä syystä edessämme on todellinen haaste.

Andrea Trinchierin valmentaman Cantùn italialaiseen aloitusvitjaan kuuluvat maajoukkuemiehet Marco Cusin (211 cm/27 vuotta) ja Pietro Aradori (194/24), amerikkalaiset Jerry Smith (188/25) ja Maarten Leunen (206/27) sekä georgialaistakamiehen Manuchar Markoishvilin (197/26).

Penkiltä Cantùlle tuovat energiaa pelinrakentajaveteraani Nicolas Mazzarino (181/37), amerikkalaiset Jeff Brooks (203/23) ja Alexander Tyus-Cecchini (203/24) sekä kesän EM-karsinnoista tuttu belgialainen elohiiri Jonathan Tabu (190/27), joka turhautui täysin Helsingin Jäähallissa pelatussa Suomi-Belgia-maaottelussa Sasu Salinin käsittelyssä.

Mapooro Cantù – Union Olimpija Ljubljana käynnistyy torstaina 11.10. klo 21:45 Suomen aikaa.

 
10.2.2026 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosella jo kolmas joukkue tällä kaudella – ”Osa työtä”

Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.

10.2.2026 09:30 NCAA

Albina Sylan ja Rhode Islandin voittoputki jo 15 – Elsa Lemmilä 23 pistettä, 9 levypalloa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.

10.2.2026 08:52 NCAA

Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko heiluttivat sukkaa NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.

4.2.2026 09:19 NBA

Jazz onnistui katkaisemaan tappioputkensa – Markkanen 27 pistettä Pacersin kaadossa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.

3.2.2026 10:15 NCAA

Elsa Lemmilälle 14 pisteen ja 14 levypallon tupla-tupla-- Albina Sylan yliopisto 13 ottelun voittoputkessa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.

3.2.2026 09:42 NCAA

Eemeli Yalaho rymisteli 26 pistettä – Miro Littlen ja Emil Skytän yliopistot voittoputkissa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.

2.2.2026 21:45 Suomalaiset ulkomailla

Cup-voitto maistui Sasu Salinille – ”Aina mukava voittaa jotain”

Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.

30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

26.1.2026 22:37 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin pääsi juhlimaan cup-voittoa

Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.

26.1.2026 22:20 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi säväytti Fenerbahcea vastaan

Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.

Näytä lisää vastaavia