2.11.2009 Suomen Koripalloliitto on valinnut Korisliigan lokakuun pelaajaksi pistetilastoa johtavan Obie Trotterin. Ilmiömäisesti pelannut Trotter on johdattanut helsinkiläisen Torpan Pojat hurjaan vauhtiin siitä huolimatta, että joukkue pelaa ilman loukkaantuneita Hanno Möttölää ja Corey Smithiä.

ToPon Obie Trotter oli pitelemätön Korisliigan ensimmäisen kuukauden aikana. Kuva: Francois Perthuis.
ToPo on sarjassa jaetulla kakkossijalla voitettuaan lokakuun yhdeksästä ottelustaan seitsemän, joista helsinkiläiset pelasivat valtaosan vain yhden ulkomaalaisvahvistuksen, Trotterin, voimin. Siitä huolimatta, että sarjakärki Tampereen Pyrinnön ja Lappeenrannan NMKY:n vahvistuskatraista löytyi normaalioloissa kuukauden pelaajan –tittelin tuovia suorituksia, ei Trotterille löytynyt todellista haastajaa.
186-senttinen Obie Trotter latoi lokakuun peleissä keskimäärin 27,0 pistettä ottelua kohden ja johtaa ylivoimaisesti Korisliigan korintekijätilastoa. Piste-ennätyksensä, 43, Trotter heitti Kauhajoen Karhua vastaan.
ToPon loukkaantumissumassa Trotter on joutunut koritehtailusta suuremman vastuun kuin hänelle luontaista on. Erityisesti pelinjohdolla aiemmat kannuksensa hankkinut amerikkalainen on kuitenkin suoriutunut vastuunkannosta mainiosti. Trotter on upottanut kahden pisteen heittonsa erinomaisella 60,6 prosentin ja kolmosensa yhtä hyvällä 44,2 prosentin tarkkuudella.
Lisäksi Trotter on jakanut keskimäärin 3,0 koriin johtanutta syöttöä ja ollut joukkueensa paras levypallopelaaja keskiarvollaan 7,4, joka on takamiehelle huima lukema.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.