7.3.2013 Erik Murphy esiintyi viimeisen kerran yliopistourallaan Florida Gatorsin kotiyleisön edessä torstain vastaisena yönä, kun Florida nujersi Vanderbiltin 26 pisteellä. Florida varmisti samalla SouthEast-konferenssin runkosarjavoiton. Liikuttunut Murphy kuvaili päättynyttä nelivuotista ”elämänsä parhaaksi ajaksi".

Erik Murphyn seniori-ilta oli kuin satukirjasta. Kuva: Getty Images/AllOver Press.
Floridan ja Vanderbiltin välisessä ottelussa voittajasta ei ollut hetkeäkään epäselvyyttä. Gatorsin fanaattinen kotikatsomo sai jälleen kerran todistaa, kuinka Gators puolusti kuin hurmiossa ja salli vierailleen vaivaiset 40 pistettä.
Gatorsin murskavoitto merkitsi samalla joukkueelle SouthEast-konferenssin runkosarjan mestaruuden varmistumista. 10,504-henkinen floridalaisyleisö alkoi kannustaa seisaaltaan jo kaksi minuuttia ennen loppua, kun Gators-päävalmentaja Billy Donovan pyysi aikalisän ja käskytti senioripelaajansa Erik Murphyn, Kenny Boyntonin ja Mike Rosarion kentältä joukkuetovereidensa ja valmennusjohdon karhunhalauksiin.
– Rakastan tätä joukkuetta ja tätä koulua. Tämä on aivan ainutlaatuinen tunne, kyynelehti 10 pistettä ja kuusi levypalloa ottelussa käärinyt Erik Murphy NCAA-uransa viimeisen kotiottelun jälkeen.
– Tämä on ollut vuoristorata-ajelu ja aivan hullu nelivuotinen, mutta samalla parasta aikaa elämässäni, Murphy jatkoi.
Kauden kaikki 15 kotiotteluaan voittaneella Floridalla on jäljellä yksi runkosarjaottelu ennen Tennesseen Nashvillessa pelattavaa SouthEast-konferenssin lopputurnausta. Floridan tähtäin on kuitenkin aina NCAA:n valtakunnallisessa mestaruudessa asti.
– Olemme oikealla tiellä. Yksi välietappi on saavutettu. Nyt on palattava töihin ja valmistauduttava kohtaamaan Kentucky, uhkui Floridan luottosentteri Patric Young.
Seniori-iltaa juhlittiin myös Pohjois-Carolinan Durhamissa, kun 9,314 katsojaa ahtautuivat Cameron Indoor Stadiumille seuraamaan Duke Blue Devilsin 85–57 (38–35)-voittoa Virginia Techistä.
Virginia Tech piti Duken varpaillaan ensimmäisen puoliajan, mutta tauon jälkeen Duken seniorit Seth Curry (20/5), Ryan Kelly (18/9/5 syöttöä) ja Mason Plumlee (14/7/5 syöttöä) löysivät jyvän ja johdattivat Duken kauden 26. voittoonsa.
Ensimmäistä kauttaan pelaava Alex Murphy sai ottelussa kolme minuuttia peliaikaa ja vastasi kahdesta pisteestä. Dukella on jäljellä vielä yksi runkosarjaottelu North Carolinaa vastaan.
Florida Gators – Vanderbilt Commodores 66-40 (24-14)
Florida: Kenny Boynton 15/2, Patric Young 14/4/3 blokkia.
Vanderbilt: Kedren Johnson 15/2.
E.Murphy: Aloitusviisikossa, Minuutit 27, Pisteet 10 (2p 2-4, 3p 1-2, 1p 3-5), Levypallot 6, Syötöt 1.
Duke Blue Devils – Virginia Tech Hokies 85-57 (38-35)
Duke: Seth Curry 20/5, Ryan Kelly 18/9/5 syöttöä, Mason Plumlee 14/7/5 syöttöä.
Virginia Tech: Erick Green 25/4.
A.Murphy: Minuutit 3, Pisteet 2 (2p 1-1).
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.