Forssan Alku ja HoNsU käyvät puolivälierätaistoon

27.3.2013 Forssan Alku ja Jyväskylän HoNsU ottavat torstaina yhteen Forssan urheiluhalli Feenixisissä. Jyväskyläläiset ovat olleet runkosarjan kolmoselle FoA:lle hankala vastus: joukkue on voittanut kolmesta kamppailusta ainoastaan yhden.

Henna Salomaa on johtanut FoA:n peliä erinomaisesti.

Nia Jackson oli runkosarjassa hyvässä pelivireessä. Kuvat: Francois Perhuis

 

FoA:n kokoonpano on pelannut läpi runkosarjan tasavahvasti. Vastuu lepää koko joukkueen harteilla, mistä kertovat esimerkiksi pelaajakohtaiset pistekeskiarvot: joukkueen koriuhka ei rajoitu ainoastaan aloitusviisikkoon.

 

Yksi keskeinen forssalaishahmo on erinomaista kautta pelaava takamies Henna Salomaa. Kovia minuutteja pelaava pointti pussitti muutama viikko sitten PeKaa vastaan huimat 29 pistettä. Myös yhdysvaltalaispelurit Sarah Miles, Melissa Lechlitner ja Secily Ray ovat esittäneet hyviä otteita. Kotimaisista pelaajista sentteri Laura Saarinen on niin ikään esiintynyt kentällä edukseen.

 

HoNsU:n kiistaton ykkösnimi on ollut 188-senttinen sisäpelaaja Minna Sten. Sten pelaa upeaa kautta 14,6 pisteen ja 10,7 levypallo ottelukeskiarvoillaan. Stenin lisäksi yhdysvaltalaivahvistukset Brandi Davis ja Nia Jackson ovat kuuluneet jyväskyläläisten onnistujiin. HoNsU:n omat kasvatit Titta-Riina Lepistö ja Laura Lahtinen ovat pelanneet tasaisen varmasti. Lahtinen on kasvattanut pistekeskiarvoaan viime kauden 3,4:stä tämän kauden 10,1 pisteeseen per ottelu.

 

Joukkueet ovat kohdanneet runkosarjassa kolme kertaa. HoNsU on vienyt nimiinsä kaksi viimeistä ottelua. FoA:n päävalmentajan Jari Marjamäen mukaan runkosarjan kohtaamiset eivät enää paina, kun pudotuspelit alkavat.

– Nyt täytyy vain voittaa kaksi ottelua, jotta kausi jatkuu, Marjamäki sanoo.

 

FoA on saanut pitkästä aikaa harjoitella täydella kokoonpanolla. HoNsU:a vastaan joukkue tarvitsee sekä takamiesosastoaan että sisäpelaajia. Secily Ray ja Laura Saarinen lähtevät Marjamäen mukaan pysäyttämään HoNsU:n senttereitä.

 

HoNsU:n päävalmentajan Tuomas Ojan mukaan jyväskyläläiset on valmiina pudotuspeleihin. Joukkue on saanut harjoitella täydellä kokoonpanolla, mikä on helpottanut valmistautumista. Ojan mukaan FoA kaatuu samoilla aseilla kuin aikaisemminkin tällä kaudella.

– Lähdemme pelaamaan organisoitua hyökkäys- ja puolustuspeliä, Oja tiivistää.

 

Forssan Alku – HoNsU -puolivälieräsarjan ottelu pelataan Forssan urheilutalo Feeniksissä torstaina 28.3. klo 18:30. Välieriin etenee ensimmäiseksi kahteen voittoon yltänyt joukkue.

 

Asiat

 
8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

8.6.2026 10:27 Pyörätuolikoripallo

Sini Paukkeri valloittaa Italian kenttiä – Pyörätuolikoripalloilijan arki on täynnä työtä ja tavoitteita

Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.

5.6.2026 19:11 3x3

3x3-maajoukkuetoiminta käyntiin – EM-karsinnat Košicessa jo ensi viikolla

Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.

5.6.2026 14:05 Seurat

Tilastointiohjelma vaihtuu – infotilaisuus 15.6.2026

Koripalloliitto vaihtaa kaikissa valtakunnallisissa aikuisten ja nuorten sarjoissa käytettävän tilastointiohjelman. Uuden ohjelman käyttöön järjestetään kesän ja syksyn aikana kohdennettua koulutusta eri tasoisille tilastonpitäjille.

4.6.2026 14:03 Sudenpennut

Sudenpentujen maajoukkuekesän 2026 kotiottelut selvillä

Sudenpentujen valmistautuminen kesän 2026 maaotteluihin ja arvokilpailuihin on käynnistynyt. Kansainvälisten leiritysten ja turnausten ohella eri ikäluokkien maajoukkueita nähdään kesän aikana myös kotikentällä Lohjan Kisakalliossa, jossa pelataan niin yksittäisiä maaotteluita kuin Nordic Championship 2026 -turnauksen (PM-kisat) otteluita.

3.6.2026 08:51 Susiladies

Lotta-Maj Lahtinen jatkaa Espanjan pääsarjan Araskissa

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.

2.6.2026 19:00 Suomalaiset ulkomailla

Danny Jansson Romaniaan CSO Voluntarin päävalmentajaksi

Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.

2.6.2026 18:30 Suomalaiset ulkomailla

Eetu Heinonen NCAA-liigan Davidsoniin

Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

Näytä lisää vastaavia