30.5.2013 Koripallon Suomen mestaruuden kahtena perättäisenä keväänä voittanut loimaalainen Nilan Bisons on kiinnittänyt valmennusryhmäänsä Joonas Iisalon, 27. Viime kaudella Iisalo toimi karkkilalaisen KaU Koriksen päävalmentajana miesten I Divisioonassa.

Joonas Iisalo tuo koripallotietämystä loimaalaisen Bisonsin valmennusjohtoon. Kuva: Francois Perthuis.
Korisliigajoukkueen apuvalmentajan tehtävien lisäksi Iisalo ottaa vastaan haasteen Loimaan Korikonkarien seura- ja valmennustoiminnan kokonaisvaltaisesta kehittämisestä.
Iisalolla on monipuolista koripallo-osaamista usean vuoden ajalta. Iisalo on toiminut mm. juniorimaajoukkuevalmentajana, Espoo Basket Teamin valmennuspäällikkönä sekä päätoimisena valmentajana Tapiolan Hongassa.
Iisalo on suorittanut ammattivalmentaja- ja huippukoripallovalmentajatutkinnot sekä liikunnanohjauksen perustutkinnon. Parhaillaan Iisalo opiskelee European Basketball Coaching Science -koulutuksessa ja alkusyksystä hän aloittaa FIBA Europe Coaching Certificate -opinnot.
– Nilan Bisons oli kaikista keväällä tarjoutuneista vaihtoehdoista houkuttelevin. Joukkueen päävalmentaja (Greg) Gibson on tuttu HKVT-koulutuksesta. Tiedän hänen ammattitaitonsa valmentajana ja odotankin innolla mahdollisuutta oppia häneltä lisää valmennuksesta, Iisalo tunnelmoi Bisonsin tiedotteessa.
– Joukkueen pelaaja, taustaryhmä ja toimintaympäristö ovat erinomaisia, ja Loimaalla on meneillään ennennäkemätön korisbuumi. Nuorelle valmentajalle tämä on unelmapesti, kehuu Iisalo.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.