24.11.2009 Kouvolan Kouvot haki Korisliigan ainoassa tiistain pelissä sarjapisteet Joensuusta, jossa Kataja kaatui selvällä erolla 96-75 (53-39) -tuloksella.
Kouvot eteni väkevästi voittoon Joensuussa Ajene Moyen johdolla. Kuva: Kai Kilappa.
Kouvot alkoi kasvattaa johtoaan toisella neljänneksellä, jonka vieraat voittivat 12 pisteellä. Kun seuraavakin kymmenminuuttinen meni Kouvoille 30-16, repsahti vierasjohto jo ennen viimeistä neljännestä ratkaisevasti 28 pisteeseen.
Tilastoissa suurin ero syntyi joukkueiden yhdysvaltalaispelaajien välillä, kun Kouvojen kolmikko teki 54 pistettä, mutta Katajan trio vain 27 pistettä.
- Kataja taipui yllättävän helposti. Odotin joukkueella olevan enemmän henkeä päällä voitokkaan Honka-pelin jälkeen. Meiltä tämä oli suhteellisen tasapainoinen esitys vieraissa. Pallonmenetyksiä tuli liikaa, mutta heittopaikkoja haettiin hyvin, kommentoi Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Voittajien tehomiehiksi nousivat 23 pistettä heittänyt Ajene Moye sekä 20 pistettä keränneet Antto Nikkarinen ja Kyle Shiloh. Viime mainittu teki kaikki pisteensä jo ennen puoliaikaa. Lisäksi Ville Kaunisto kahmi peräti 18 levypalloa. Pallonmenetyksiä Kouvoille tuli 24.
Katajasta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin Juho Nenonen (14), Sami Lehtoranta (13) ja Jeb Ivey (12).
(STT)
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.