25.1.2010 Joensuun Kataja kasvatti Forssassa Korisliigan ainoassa maanantain pelissä eroa sarjataulukon peräpäähän haettuaan ensimmäisen vierasvoittonsa puoleentoista kuukauteen. Kataja kukisti FoKoPon pistein 96-74 (45-44).
Petri Virtanen oli vauhdissa, kun Kataja voitti maanantain tv-ottelussa Forssan Koripojat. Kuva: Francois Perthuis.
Peli pysyi tasaisena puoliväliin asti, mutta ratkesi kolmannella jaksolla. Kataja jatkoi hyvää heittopeliään, kun taas FoKoPon vahva hyökkäysvire herpaantui. Kataja voitti kolmannen jakson 29-14 ja kasvatti johtonsa suurimmillaan 18 pisteeseen. FoKoPolta ei löytynyt viimeiselle jaksolle enää kirivaihdetta ja Kataja palloili lopulta helpon voiton.
- Ensimmäisellä puoliskolla puolustuksemme ei toiminut ja FoKoPo pääsi juoksemaan helppoja koreja. Toisella puoliskolla saimme puolustukseen aggressiivisuutta ja tiukkuutta, johon FoKoPo pysähtyi, selvitti Katajan valmentaja Pekka Salminen.
Kataja heitti hyvällä tarkkuudella kaikkiaan 14 kolmen pisteen koria, joista Petri Virtanen nakkasi puolet ja kuusi jo taukoon mennessä. Virtanen keräsi kaikkiaan 25 pistettä ja Jeb Ivey 18.
FoKoPosta parhaaksi pistemieheksi pääsi Jarno Nissinen 18 pisteellä. Alex Barnett heitti 17 pistettä ja Durell Vinson keräsi 14 pisteen lisäksi 15 levypalloa.
(STT)
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.