16.9.2014 Naisten Korisliiga -kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on solminut pelaajasopimukset Meral Bedretdinin, 21, ja Kaisa Lindin, 26, kanssa. 174-senttinen Bedretdin edusti viime kaudella Tapiolan Honkaa ja 179-senttinen Lind taas HoNsU Jyväskylää.

Meral Bedretdin siirtyy Hongasta Tampereen Pyrintöön. Kuva: Tytti Nuoramo.
7 naisten maajoukkuepeliäkin pelannut Bedretdin teki Hongalle viime kaudella keskiarvot 8,3 pistettä, 3,1 levypalloa ja 1,9 syöttöä ottelua kohden.
- Meral on nuoresta iästään huolimatta kokenut, Euroopan kentiltäkin kokemusta omaava pelaaja, jolla on potentiaalia pelata jonakin päivänä naisten maajoukkueen takamiehenä, päävalmentaja Ilpo Rantanen kommentoi.
Seitsemännen kautensa Naisten Korisliigassa aloittava Lind puolestaan nakutti jyväskyläläisille keskimäärin 8,8 pistettä ja haki 4,6 levypalloa.
- Hänen myötä joukkue saa arvokasta liigakokemusta ja nuoret pelaajamme erinomaisen roolimallin. Kaisa pystyy pelaamaan sekä kasvot että selkä korille päin ja on siksi erittäin sopiva vahvistus liikkuvaan hyökkäyspeliimme.
Pyrinnöllä on ennestään pelaajasopimukset ensi kaudelle Hanna Hurskaisen, Heta Äijäsen, Iina Keski-Saaren, Isabella Kaukopaasin, Katariina Venhon, Tuulia Timon, Veera Välimaan ja Ida Kirjanovin kanssa.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.