17.10.2014 Viimeiset viisi kautta Korisliigassa ovat päättyneet joko Tampereen Pyrinnön tai Bisons Loimaan mestaruusjuhliin keväällä ja heidän keskinäinen kohtaamisensa kruunaa Tampere Areenalla viikonloppuna järjestettävän Palloilun superviikonloppu –tapahtuman ensimmäisen illan.

Tampere Areenalla toisistaan mittaa ottavat mm. Susijengin MM-kisakoneistoon kuuluneet Pyrinnön Antero Lehto...

... sekä Bisonsin Matti Nuutinen. Kuvat: Kai Kilappa.
Palloilun superviikonloppu kokoaa viikonlopun aikana saman katon alle koripallon, lentopallon, käsipallon, futsalin ja salibandyn pääsarjaottelun.
Baltian liigan runkosarjan voitokkaasti keskiviikkona avannut Pyrintö ja VTB-liigan vieraspelireissulta kotoutunut Bisons kohtaavat Tampere Areenalla lauantaina 18.10. kello 17.00. Ottelu näytetään suorana Yle TV2 –kanavalta.
Bisonsin ja Pyrinnön keskinäiset kohtaamisen menneinä vuosina ovat olleen äärimmäisen kiihkeitä ja tunnepitoisia. Joukkueiden välille onkin syntynyt eräänlainen paikalliskamppailun ilmapiiri, joka on tuonut lehterit jo runkosarjaotteluissa täyteen molemmilla paikkakunnilla.
Korisliigan kahdella voitolla ja kahdella tappiolla aloittanut hallitseva mestari Pyrintö kaatoi keskiviikkona Baltian liigan avauksessa virolaisen KK Pärnun jännittävien loppuhetkien jälkeen korein 70–74.
- Loimaa on varmasti kokoonpanoltaan ja rutiinitasoltaan tämän hetken kovin joukkue sarjassamme. On mukava päästä mittaamaan tasoamme kotikentällä, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kertoo Pyrinnön otteluennakossa.
Taas Bisons on ehtinyt pelata kaksi ottelua Korisliigaa – voittaen molemmat ottelunsa selvästi. Ennen lauantain vierasottelua Bisons tahkosi kolmen VTB-ottelun vieraskiertueen, jonka saldona oli kolme tappiota. Bisonsin vastustajiin kuului mm. legendaarinen Moskovan TsSKA.
- Pyrintö on tällä hetkellä hyvin samankaltainen kuin me. He ikään kuin etsivät vielä puolustuksellista identiteettiään. Niin kuin meidänkin, heidän puolustuksessaan on vielä epäjohdonmukaisuuksia, Bisons-luotsi Greg Gibson kommentoi Bisonsin otteluennakossa.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.