Kouvot Korisliigan välieriin

15.4.2010 Kouvot eteni neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, kun se voitti torstaina Kouvolassa viidennessä puolivälieräottelussa Joensuun Katajan 80-72 (34-40) -tuloksella. Kouvot kohtaa sunnuntaina alkavissa välierissä Torpan Pojat. Toisen välieräparin muodostavat Tampereen Pyrintö ja KTP.

Ajene Moye punnersi väkisin ratkaisevan puolivälierävoiton Kouvoille.

Ville Kauniston Kouvot kohtaa herkullisessa välierässä huippuvirettä huokuvan ToPon. Kuvat: Matti Koskinen.

Kataja pisti torstainakin Kouvot tiukoille etenkin toisella jaksolla, kun vieraat käänsivät 14-12 -kotijohdon 16-31 -lukemiin 15 pisteen edukseen.

Kouvot kavensi Katajan johdon peliin puoliväliin mennessä kuuteen pisteeeen ja kolmannella jaksolla isännät pääsivät taas edelle. Peli eteni tasaisena neljännen jakson puoliväliin, jolloin Kouvot nykäsi ratkaisevasti 62-61 -tilanteesta 70-61 -numeroihin.

– Heitimme 14 ensimmäistä kolmen pisteen heittoamme ohi, kunnes Antti Kanervo sai vihdoin korin aikaan. Teimme lopussa kolme tärkeätä kolmosta, joilla tulimme Katajan rinnalle ja lopulta ohikin Ajene Moyen johdolla, selvitti Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.

- Koko ottelusarjassa kuuluu suuri kunnia kolmikolle Kyle Shiloh-Antto Nikkarinen-Antti Kanervo. He puolustivat Katajan tehomiehen Petri Virtasen pimentoon, Toijala kehui.

Moye heitti voittajille 28 pistettä ja Shiloh 23. Ville Kaunisto keräsi 10 pistettä ja 13 levypalloa.

Katajasta Kristian Clarkson teki 20 pistettä ja Timothy Withworth sekä Juho Nenonen 12 pinnaa.

Välierät käyntiin sunnuntaina

Korisliigan pudotuspeleissä asetetaan kussakin otteluvaiheessa jäljellä olevista joukkueista vastakkain runkosarjassa parhaiten sekä heikoimmin sijoittunut. Välieriin selviytyneet joukkueet muodostivat runkosarjan neljän kärjen, sillä Pyrintö oli ykkönen, Kouvot toinen, ToPo kolmas ja KTP neljäs.

Välierät Pyrintö-KTP ja Kouvot-ToPo pyörähtävät käyntiin sunnuntaina 18.4. Tampereella ja Kouvolassa. Finaalipaikka heltiää kolmella voitolla.

Avausvälierien jälkeen pelataan tiistaina 20.4. ja torstaina 22.4. sekä tarvittaessa vielä lauantaina 24.4. ja maanantaina 26.4.

Välierien tarkka otteluohjelma kellonaikoineen julkaistaan perjantaina.

(STT – Basket.fi)

Lisätiedot: Ottelutilastot

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia