22.1.2016 Korisliigassa pelaava Salon Vilpas on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen kapteeninsa, Juho Nenosen kanssa. 28-vuotias Nenonen on ollut tällä kaudella joukkueen tehokkain kotimainen pisteissä sekä levypalloissa.
"Kapteeni-Nenonen" jatkaa Salossa ainakin seuraavat kaksi kautta. Kuva: Francois Perthuis.
- Olen ollut todella tyytyväinen siihen, miten Vilppaassa asiat on hoidettu ja yhteistyö on sujunut todella hienosti. Organisaatio, valmennus ja fasiliteetit ovat aivan maan kärkipäätä, joten olen viihtynyt täällä enemmän kuin hyvin, Nenonen hehkuttaa.
11,9 pistettä ja 5,9 levypalloa tällä kaudella keränneellä Nenosella on meneillään jo uran 11. kausi miesten pääsarjatasolla. Saloon hän siirtyi viime kesänä Lapualta.
- Harvoin on pelaaja saanut vajaassa puolessa vuodessa koko seurayhteisöä puolelleen kuten Nenonen. Hän on omalla positiivisella luonteellaan ja olemuksellaan vakuuttanut niin seuraihmiset kuin fanitkin, Vilppaan joukkueenjohtaja Keijo Poutiainen totesi.
Tapiolan Hongan kasvatti, 202-senttinen Nenonen on voittanut urallaan SM-kultaa kahdesti, saalistanut hopeaa neljästi sekä yhden SM-pronssin. Kauden 2009-10 päätteeksi hänet valittiin Korisliigan vuoden 6. pelaajaksi.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.