Tuomas Iisalolle kaksivuotinen jatkopesti Crailsheim Merlinsiin

14.4.2016 Maaliskuussa loppukevään kattaneen valmennussopimuksen Saksan Bundesliigaa pelaavan Crailsheim Merlinsin kanssa allekirjoittanut loviisalaislähtöinen Tuomas Iisalo, 33, jatkaa saksalaisjoukkueen päävalmentajana ainakin kevääseen 2018. Iisalo on vakuuttanut Merlinsin seurajohdon viidessä valmentamassaan ottelussa.

Tuomas Iisalo jatkaa Crailsheimista kevääseen 2018.

Iisalolla on takanaan myös mittava Susijengi-ura. Kuvat: Rami Myllymaa & Ville Vuorinen.

– Meidän luonamme viettämänään aikana Iisalo on paitsi osoittautunut hyväksi tyypiksi, hän on tehnyt vaikutuksen myös erinomaisena valmentajana, kehuu Merlinsin urheilutoimenjohtaja Ingo Enskat seuran tiedotteessa.

– Jatkuvuus on meille ensiarvoisen tärkeää, joten päätimme jatkaa Tuomaksen sopimusta riippumatta siitä, pelaammeko jatkossa Bundesliigassa vai Pro A:ssa.

Iisalo saapui Saksaan maaliskuun puolivälissä oikaisemaan yhdeksän ottelun tappioputkeen ajautuneen Merlinsin kurssia. Merlins on hävinnyt viisi Iisalon valmentamaa ottelua, mutta joukkueen otteet ovat piristyneet merkittävästi keskitalvesta.

Edellisellä kierroksella Merlins haastoi Shawn Huffin edustaman Ludwigsburgin tasaväkiseen otteluun ennen kuin Ludwigsburg ratkaisi voiton viimeisellä heitollaan.

Iisalo: ”Kova harjoittelu kantaa hedelmää”

– Hypätessäni Crailsheimin kelkkaan joukkue oli hävinnyt ottelunsa keskimäärin 17 pisteellä ja edelliset matsit melko tylyinkin numeroin, muotoilee Crailsheimista tavoitettu Iisalo.

– Vaikka avausvoitto on edelleen tulematta, viimeksi pelaamassamme viidessä ottelussa olemme parantaneet merkittävästi puolustuspelaamistamme. Vastustajan tekemät pistemäärät ovat tippuneet ottelu ottelulta.

Iisalo kertoo olevansa vaikuttunut ennen kaikkea Crailsheim Merlinsin pitkäjänteisyydestä.

– Tulosurheiluun kuuluu tulosvastuu, mutta Merlinsin organisaatio on osoittanut ymmärtävänsä katsoa pelkkää voittosaraketta pidemmälle. Koen niin seuran kuin valmentajan jakavan käsityksen siitä, että kyse on pidemmästä prosessista.

Crailsheim on tipahtanut Bundesliigan viimeiselle sijalle kahden voiton takamatkan päähän toiseksi viimeistä sijaa jakavista Mitteldeutscherista, Göttingenistä ja Bremerhavenista. Bundesliigan runkosarjaa on pelaamatta vielä viisi ottelua.

– Olemme edelliset viisi ottelua pelanneet Bundesliigan pudotuspeliviivan yläpuolella tai sen tuntumassa olleita joukkueita vastaan ja seuraavaksi vastassa ovat kärkiseurat Alba Berlin ja Bayern München. Kärkipelien jälkeen vastassa on kolme tuiki tärkeää ottelua samoista sijoista kamppailevien joukkueiden kanssa, kertoo Iisalo Bundesliigan viimeisistä kierroksista.

– Haaste on kova, mutta tähän asti tekemämme työ osoittaa, että olemme kehittyneet joukkueena. Luotamme siihen, että kova harjoittelu kantaa hedelmää.
 

Tuomas Iisalo edusti Korisliigassa vuosina 2000–2014 Kouvoja, Espoon Honkaa, ToPoa ja Tapiolan Honkaa. Iisalo pelasi uransa aikana yhteensä 532 Korisliiga-ottelua 8,9 pisteen ja 2,5 levypallon keskiarvoilla ja saalisti yhden SM-hopean, kaksi SM-pronssia ja yhden Suomen Cupin mestaruuden.

Iisalo valmensi Tapiolan Honkaa Korisliigassa kaudella 2014/15. Hänellä on vyöllään lisäksi 19 nuorten ja 57 miesten maaottelua.

Lisätietoja: Tuomas Iisalo

Henkilöt

 
16.3.2026 10:39 NCAA

Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State valittiin NCAA:n lopputurnaukseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset saivat päätöksensä suomalaisten osalta. Valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, nähdään suomalaisista Elina Aarnisalo (North Carolina), Elsa Lemmilä (Ohio State) ja Albina Syla (Rhode Island).

11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

9.3.2026 09:32 NCAA

Emil Skyttä juhli konferenssimestaruutta – Viljami Vartiainen sai Big Sky -konferenssin kunniamaininnan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).

4.3.2026 10:58 NCAA

Elina Aarnisalo 22 pistettä Dukea vastaan – Elsa Lemmilä valittiin Big Ten -konferenssin puolustusjoukkueeseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.

4.3.2026 10:22 NCAA

NCAA:n March Madness lähestyy – Vartiainen, Yalaho ja Suutela kaksinumeroisille pistelukemille

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.

2.3.2026 16:37 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille tupla-tupla Euroliigassa – Anniina Äijäselle Italiassa

Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.

27.2.2026 17:20 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jahtaa Saksan cupin voittoa – ”Lähdemme puolustamaan mestaruutta”

Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

Näytä lisää vastaavia