11.5.2001 Suomen maajoukkueessa kuluneella kaudella läpimurron tehnyt Tuukka Kotti, 20, siirtyy Yhdysvaltoihin ja Providencen yliopistoon. Forssan Koripoikien kasvatti Kotti on saanut Providenceen neljän vuoden mittaisen stipendin.
Providence kuuluu Yhdysvaltain kovimpiin koripallokonferensseihin lukeutuvaan Big Eastiin, jossa kisailevat Providencen kanssa mm. Boston College, St. John´s, Connecticut, Georgetown ja Syracuse. Kotti onkin tyytyväinen valintaansa, jonka hän loppusuoralla teki Providencen, Virginia Commonwealthin ja Ionan välillä.
- Vierailin Providencen kampuksella ja olin tyytyväinen näkemääni. Seutu on erittäin viihtyisää, jonka lisäksi koripallo-ohjelma ja koulu vakuuttivat. Tuntui kaiken kaikkiaan parhaalta ratkaisulta, kertoi Kotti perjantaina tulevasta opinahjostaan, joka sijaitsee Rhode Islandin piskuisessa osavaltiossa, noin sadan kilometrin päässä Bostonista.
Kotin valintaan osaltaan vaikuttivat ruotsalainen Christopher Anrin ja latvialainen Maris Laksa, jotka ovat pelanneet Providencen joukkueessa yhden pelikauden.
- Molemmat kertoivat viihtyneensä hyvin. Mielestäni se on todella tärkeää, kun ajattelee, että seuraavat neljä vuotta siellä tulee vietettyä, Kotti arvioi.
Tuukka Kotin kannalta rohkaisevaa on se, että Providencen valmentaja Tim Welsh ei kainostellut eurooppalaistensa peliajan kanssa heidän tulokaskaudellaan. Laksa pelasi keskimäärin 19,9 ja Anrin 13,0 minuuttia. Lukujen varjossa Kotin tavoiteasetanta ensi kaudelle on realistinen.
- Kaikki tulee olemaan Providencessa uutta. Olen erittäin tyytyväinen, jos ensimmäisellä kaudella pystyn osoittamaan, että kykenen pelaamaan kyseisellä sarjatasolla. Olen aina halunnut pelata USA:ssa korista ja uskon, että siellä pystyn kehittämään heikkoja osa-alueitani, fyysisyyttä ja aggressiivisuutta.
Kotin tuleva luotsi Welsh ei peitellyt ajatuksiaan uudesta suojatistaan.
- Olen innoissani, että saimme Tuukan mukaan kelkkaan. Hän on erittäin taitava ja monipuolinen yleispelaaja, jolla on hyvä tuntuma peliin. Hän pystyy auttamaan joukkuettamme kolmella tai jopa neljällä eri pelipaikalla, riemuitsi Welsh.
Kuluneella kaudella Tuukka Kotti edusti SM-Koriksessa neljänneksi sijoittunutta Salon Vilpasta. Hän tehtaili ottelukohtaiseksi keskiarvokseen 15,1 pistettä, jonka lisäksi Kotin monipuolisuus tuli esille 7,6 levypallon, 2,19 syötön, 2,00 riiston ja 1,13 torjunnan muodossa. Yksi Kotin vahvuuksista on se, että hän omaa poikkeukselliset taidot mittaisekseen - 204 sentin pituudestaan huolimatta Kotti on mm. maajoukkueessa kantanut pelintekijän roolia. Kaikkiaan Kotti on pelannut kahdeksan miesten ja 14 nuorten maaottelua.
Pituus: 204 cm
Syntymäaika: 18.3.1981
Kasvattajaseura: Forssan Koripojat
Maaottelut: 8
Ensimmäinen maaottelu: 1.8.2000, Tanska vastaan
Maaotteluennätys: 12 pistettä, Hollantia vastaan 2001
Tilastot 2000-01: 31 ottelua, 31,7 minuuttia, 15,1 pistettä, 7,6 levypalloa, 2,19 syöttöä, 2,00 riistoa, 1,13 torjuntaa, 2P 45,3 %, 3P 39,4 %, 1P 62,9 % (Salon Vilpas).
Saavutukset ja valinnat: SM-Koriksen Vuoden tulokas 1999.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz voitti niukasti vieraskentällä Miami Heatin 111-115. Lauri Markkanen tilastoi 17 pistettä ja 8 levypalloa.
Edon Maxhuni on ollut siivittämässä Gravelines-Dunkerqueta jo kolmeen peräkkäiseen voittoon Ranskassa. Mustapha Amzil hurjasteli tupla-tuplan Kosovossa, Olivier Nkamhoua esiintyi jälleen vahvasti ja Daniel Dolencin ura jatkuu Islannissa.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi tappion vieraissa, kun Orlando Magic kiri ohitse loppumetreillä ja voitti 120-117. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 27 pistettä ja 7 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi Atlanta Hawksille viimeisten sekuntien heitolla 121-119. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 18 pistettä ja 5 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.