30.6.2017 Pyrintö saa mieluisan paluumuuttajan, kun Osku Heinonen palaa Kouvolasta Tampereelle.
Osku Heinonen palaa kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöön Topias Palmin joukkuetoveriksi. Kuva: Matti Koskinen
Armoton kolmostykki Osku Heinonen on tehnyt kasvattajaseuransa kanssa ensi kautta koskevan sopimuksen.
– Olen todella tyytyväinen, että saimme Oskun takaisin Pyrinnön paitaan, iloitsee Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen Pyrinnön tiedotteessa.
– Hän tuo yhden erinomaisen lisävaihtoehdon meille rotaatioon. Oskulla on erittäin vahva erityisosaaminen, jota tullaan varmasti hyödyntämään kauden aikana entistä enemmän.
Pyrinnöllä on ensi kaudeksi pelaajasopimus Antero Lehdon, Petri Heinosen, Topias Palmin, Joonas Cavenin ja nyt siis Osku Heinosen kanssa.
– Meillä on Oskun tulon myötä laadukas kotimainen pelaajarosteri ja nyt voimmekin yhdessä valmennusjohdon kanssa alkaa toden teolla katsastaa meille sopivia ulkomaanapuja, Toiviainen sanoo.
Osku Heinonen (24) on Pyrinnön kasvatti ja aloittaa jo 7. kauden Korisliigassa. Ensimmäiset pelit Korisliigassa olivat tosin jo kaudella 2009–2010, mutta vakikokoonpanoon Osku liittyi pari vuotta myöhemmin. Pieti Poikola vei viime kaudella Osku Heinosen Kouvolaan, jossa Osku pelasi reilun 17 min keskiarvolla (5,2 / 1.8 / 0,7). Ville Kauniston loukkaantumisen jälkeen kapteeniksi nostettu, Tampereen
Hallilassa kasvanut (194cm / 95kg) Heinonen, oli odotetusti Kouvojen ahkerin ja tarkin kotimainen kolmosten heittäjä (1,3 / 3,8=35%).
– Kiva palata Tampereelle, kotikaupunkiin, Osku myhäilee.
– Joukkueessa on tuttuja jätkiä, mutta uusi valmentaja, joten siinä on sopivasti tuttua ja toisaalta uutta.
Hyvä yhtälö, josta lähteä rakentamaan hienoa kautta, Osku analysoi.
– Kiitos Kouvoille. Vuosi Kouvolassa oli itselleni avartava ja hyvä kausi, Osku lähettää terveisiä Mansikka-ahon hallille.
– Näin millaista oli pelata täysammattilaisena ja millaista koris on muualla, Osku kuvailee.
Opintojen jatkamisesta mies päättää myöhemmin. Nyt mies pistää kaiken peliin koriksen eteen.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!
Seuraavaksi parrasvaloihin astuu Susiladies, jolla on tähtäimessä EM-kotikisat 2027. Valmistautuminen kotikisoihin alkaa nyt, kun Susiladiesin EM-karsintojen kotiavauksessa on vastassa Ruotsi.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).