ToPolla tyly Joensuun visiitti

17.11.2010 Joensuun Kataja vahvisti asemaansa Korisliigan kärkikastissa otettuaan keskiviikkokierroksella viidennen peräkkäisen voittonsa. Kataja tuotti ToPolle tylyn Joensuun visiitin 95-72 (44-31) -voitollaan. Keskiviikon muut jaossa olleet sarjapisteet napsivat sarjakärki KTP, Kouvot, Honka ja Vilpas.

Antti Kanervo ja Kataja eivät antaneet ToPon yllättää.

Jerald Field oli hurjassa 33 pisteen vedossa, kun KTP löi Tarmon.

Kouvot katkaisi Ville Kauniston johdolla tappioputkensa.

Tuomas Iisalon käsi kävi 27 pisteen edestä Hongan saalistaessa Korihait.

Roope Ahonen ja Vilpas rynnistivät voittoon Lahden vieraillessa Salossa. Kuvat: Matti Koskinen & Kai Kilappa & Francois Perthuis.

ToPo putosi Katajan kyydistä jo ensimmäisellä jaksolla, jonka Kataja vei 27-12. ToPo ei saanut missään vaiheessa kunnon kiriä aikaan ja kotijohto kasvoi suurimmillaan viimeisellä jaksolla 31 pisteeseen.

- Peli oli meille odotettua helpompi. ToPo ei onnistunut heitoissaan eikä toisella puoliskolla pelattu enää voitosta. Ei tämä meiltäkään nappipeli ollut, mutta tällä kertaa vähän vallatonkin esitys riitti, totesi Katajan valmentaja Jukka Toijala.

Antti Kanervo heitti Katajalle 20 pistettä. Jared Newson keräsi 19 pisteen lisäksi 14 levypalloa.

Kauden kaikki vieraspelinsä hävinneestä ToPosta Timo Heinonen teki 22 ja Mikko Koivisto 14 pistettä.

KTP:lle odotettu kotivoitto

Kierroksen odotetuin tulos syntyi Kotkassa, jossa sarjaa johtava KTP kukisti viimeisenä sarjataulukossa olevan Porvoon Tarmon 95-81 (53-31).

KTP halitsi peliä ja ratkaisi voittonsa jo 24 pisteen taukojohdolla. KTP karkasi kolmannen jakson lopulla parhaimmillaan 33 pisteen johtoon. Tarmo pääsi kaunistelemaan tappiolukemiaan voitettuaan viimeisen neljänneksen 15 pisteellä.

Yhdeksännen peräkkäisen voittonsa ottanut KTP jatkoi hurjaa kaukoheittopeliään upotettuaan toisessa pelissä peräkkäin 16 kolmen pisteen koria. Sentteri Jerald Fields naulasi kaikki neljä kolmostaan ja teki kaikkiaan 33 pistettä. Jeb Ivey nakkasi 15 pistettä.

Tarmosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Aubrey Conerly 26:llä ja Jonathan Heard 16 pisteellä.

Kouvot katkaisi tappiojaksonsa

Lappeenrannassa kohtasivat tappioputkessa olleet joukkueet. Kouvot katkaisi neljän pelin tappiojaksonsa tuotettuaan LrNMKY:lle jo kuudennen peräkkäisen tappion 73-62 (32-31) -voitollaan.

Kotijoukkue johti vielä kolmannen jakson puolivälissä, jonka jälkeen peli alkoi kallistua Kouvoille. LrNMKY keikkui vielä kolme minuuttia ennen loppua kuuden pisteen päässä, mutta ero kasvoi loppuminuuteilla.

Ville Kaunisto ja B.A. Walker heittivät Kouvoille 19 pistettä mieheen.

Malik Moore teki LrNMKY:lle 16 ja Brant Bailey 13 pistettä.

Honka kukisti Korihait

Uudenkaupungin Korihait jatkoi tappiollisia vieraspelejään Espoossa, jossa Honka otti 84-78 (48-43) -voiton.

Korihait johti tasaista peliä vielä kahdeksan minuuttia ennen loppua. Honka hankki päätösjakson puolivälissä muutaman pisteen johdon, joka kesti loppuun asti.

Tuomas Iisalo nakkasi Hongalle 27 pistettä ja John Williamson 20.

- Iisalon hyvä heittopeli oli tärkeä tekijä tämän voiton taustalla. Sama pätee myös levypallopeliin ja siihen, että pidimme huolta pallosta, kertoi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

Korihaista Lawrence Wright ja James Reaves päätyivät 17 pisteeseen.

Vilpas päihitti Namika Lahden

Salon Vilpas tuotti Namika Lahdelle neljännen peräkkäisen tappion, kun Vilpas otti kotipelistään 71-66 (30-35) -voiton.

Lahtelaiset johtivat tasaista peliä viimeisen kerran seitsemän minuuttia ennen loppua. Vilpas ratkaisi voittonsa nykäistyään 62-60 -tilanteesta 68-60 -lukemiin.

Nicchaeus Doaks teki Vilppaalle 22 pistettä ja vei 14 levypalloa. Roope Ahonen heitti 17 pistettä. Vilppaan uusi pelinrakentaja David Godbold aloitti viiden pisteen teholla.

Namikan tehokkain oli Cedric Latimer 21 pisteellä. Pasi Pekkola teki 19 ja joukkueen ainoa ulkomaalaispeluri Ryan Ayers 17 pistettä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

Näytä lisää vastaavia