Solna hävisi ratkaisuottelun, Plannja eteni finaaleihin

3.4.2004 Pekka Salmisen luotsaama ja Petri Virtasen edustama Solna Vikings ei voinut paremmalleen mitään viidennessä ja ratkaisevassa Basketliganin välierässä. Luulajassa 4.041-päisen kotiyleisönsä edessä pelannut Plannja Basket rynni voittoon lukemin 101-75 ja finaaleihin otteluvoitoin 3-2.

Solna putosi kelkasta jo avausneljänneksellä, jonka se hävisi 16-30. Joukkueiden kolmannessa kohtaamisessa Solna nousi loppuhetkillä yli 20 pisteen tappioasemasta voittoon, mutta ei tällä kertaa. Siitä piti huolen mm. Plannjan Brent Wright, joka pussitti vastustamattomasti 28 pistettä ja poimi 14 levypalloa.  

Petri Virtanen ei löytänyt heittorytmiään Luulajassa. Hän yritti pelitilanteissa seitsemän kertaa onnistuen vain kerran. Virtasen pistesaldo jäikin kahteen, mutta viisi koriinjohtanutta syöttöä hän ehti antaa 23 peliminuutissaan.  

Ruotsissa vaihtuu valta Solnan putoamisen myötä. Viime kaudellahan Pekka Salminen käskytti Solnan Ruotsin mestaruuteen. Finaalissa Plannja Basket kohtaa Norrköping Dolphinsin, joka kukisti oman välieräsarjansa ratkaisupelissä Södertälje Kingsin 103-85 voittaen sarjan niinikään 3-2.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

20.10.2025 23:22 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua Italian Serie A1:n paras pistemies

Olivier Nkamhoua on aloittanut kautensa Varesessa upeasti ja johtaa Italian pistetilastoa. Viime viikolla Susijengin pelaajat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

Näytä lisää vastaavia