20.5.2005 Ranskan koripalloilun Pro A-liigan ensimmäisessä neljännesvälieräottelussa Antti Nikkilän edustama Gravelines-Dunkerque voitti kotikentällään Nancyn 79–65, vaikka oli vielä puoliajalla tappiolla 30–38. Seuraavassa myös muita sähkeitä Euroopan kentiltä.
Nikkilä oli kentällä 16 minuuttia ja heitti hyvällä tarkkuudella yhdeksän pistettä (kakkoset 3/4, vapaaheitot 3/3), otti kolme levypalloa ja torjui kahdesti.
Saksan Bundesliigan puolivälierissä Jukka Matisen Frankfurt kärsi vieraskenttätappion. Artland kun voitti 73–68 ja peli ratkesi käytännössä ensimmäisen 10 minuutin aikana kun Artland otti johdon 28–15. Otteluvoitot ovat nyt tasan 1-1.
Matinen pelasi puolustavassa roolissaan 30 minuuttia ja teki yhdeksän pistettä (kakkoset 1/1, kolmoset 2/6, vapaaheitot 1/2) ja otti kaksi levypalloa.
Itävallan Bundesliigassa Iiro Tenngrenin Wörthersee hävisi vieraspelinsä. Gmunden voitti 81–75 ja johtaa nyt välieräsarjaa otteluvoitoin 2-1. Pelin ratkaisu oli siinä, ettei Wörthersee saanut kuriin Gmundenin Deteri Mayes’ia, joka latoi ottelussa peräti 40 pistettä.
Tenngren oli kentällä 32 minuuttia ja teki seitsemän pistettä (kakkoset 1/3, kolmoset 1/1, vapaaheitot 2/6), otti kolme levypalloa ja antoi kolme koriin johtavaa syöttöä.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.
Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.
Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.
Mikael Jantusen uran ensimmäinen matka Euroliigan Final Fouriin katkesi perjantai-iltana, kun runkosarjavoittaja Olympiakos Pireus haki mylvivän ateenalaisyleisön edessä vakuuttavan 79-61 (33-24)-voiton Euroliigan ensimmäisessä semifinaaliottelussa.