7.11.2005 ToPon ja Hongan sunnuntainen Rodman-ottelu houkutteli Helsingin Jäähalliin 7420 katsojaa, mikä on uusi koripalloilun sarjaottelujen yleisöennätys. Aikaisempi ennätys oli kaudelta 1998, jolloin ToPon ja Kouvojen ottelua seurasi 6580 katsojaa.
Koripallon pääsarjahistorian kaikkien aikojen ennätysyleisö todisti Helsingin jäähallin lehtereiltä, kun Honka hoiti urheilullisen puolen nimiinsä numeroin 80–74 (42–37).
Honka pelasi hyvin, mutta niin teki ToPon Rodmankin. Sen minkä NBA:n seitsenkertainen levypallokuningas häviää kunnossa ja juoksuvoimassa, sen hän korvaa pettämättömällä pelisilmällä.
17 pistettä yllättävästi viiden kolmosen kera heittänyt ja kuusi irtopalloa isoihin kouriinsa kaapinut Rodman osoitti, että hän on ollut ja on edelleenkin koripalloilija isolla alkukirjaimella. Ne monet muut tempaukset saavat jäädä silloin omaan arvoonsa.
Torpan Pojat on toiminut koripallon yleisömagneettina. Vuonna 1998 ToPon Euroopan Cupin ottelua Samaraa vastaan seurasi Hartwall Areenalla 9626 katsojaa. Kaikkien aikojen suurin katsojamäärä suomalaisessa koripalloilussa on kuitenkin ollut miesten maaottelussa Suomi-Ruotsi Suurkisojen yhteydessä kesällä 1966, jolloin olympiastadionilla oli 11.500 katsojaa todistamassa Suomen 63–53 voittoa.
yleisömäärä | ottelu | vuosi |
7420 | ToPo-Honka | 2005 |
6580 | ToPo-Kouvot | 1998 |
6500 | TuNMKY-FoKoPo | 1990 |
5450 | Honka-Namika Lahti | 2002 |
5128 | Honka-Piiloset | 2000 |
4630 | Namika Lahti-Kouvot | 2004 |
4097 | ToPo-Karkkila | 1998 |
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.