Kataja haki välierävoiton Kotkasta

12.4.2011 Joensuun Kataja aloitti Korisliigan välierät maukkaalla vierasvoitolla haettuaan Kotkasta 98-73 (51-43) -voiton KTP-Basketista. Välierien toisessa otteluparissa Tampereen Pyrintö ja Uudenkaupungin Korihait aloittavat pelinsä keskiviikkona Tampereella.

Jared Newson loisti kentän molemmissa päädyissä, kun Kataja kävi varastamassa Kotkalta kotiedun Korisliigan välieräavauksessa. Kuva: Francois Perthuis.

KTP johti peliä vain tovin ensimmäisen jakson lopulla ja toisen alussa. Kataja kasvatti jo ennen puoliväliä johtonsa yli kymmenen pisteen. KTP keikkui viimeisen kerran kymmenen pisteen päässä kolme minuuttia ennen loppua. Sen jälkeen isännät romahtivat ja Kataja vei loppuminuutit peräti 15-0.

- Lopputuloksesta huolimatta peli oli tiukkaa asemasotaa, jossa olimme kyllä komentajan paikalla. Petri Virtasen jalkavamman ja Juha Stenin sekä Antti Kanervon neljänsien virheiden jälkeen jouduimme pelaamaan kokoonpanolla, jota emme olleet aiemmin käyttäneet. Pystyimme silti toteuttamaan laadittua taktiikkaa ja puolustamaan tasapainoisesti. Pelimme ei ollut ehkä kaunista, mutta fiksua, kommentoi Katajan valmentaja Jukka Toijala.

Katajan tehokvartetin muodostivat Jared Newson 25:llä, Darren Fells 18:lla, Juho Nenonen 17:llä ja Jason Conley 16 pisteellä.

Ilman kuumeista Jussi Eskolaa pelanneesta KTP:stä Jerald Fields päätyi 20:een ja Newsonin pimentämä Sefton Barrett 15 pisteeseen.

Välierien toisessa otteluparissa Tampereen Pyrintö ja Uudenkaupungin Korihait aloittavat pelinsä keskiviikkona Tampereella.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia