Jukka Toijala päättää menestyksekkään peliuransa

16.12.2005 Kouvojen pelintekijä Jukka Toijala pelaa uransa viimeisen kotiottelunsa lauantaina Mansikka-ahon hallissa. Vaikean lonkkavaivan kanssa syksyn taistellut kolminkertainen Suomen mestari päättää pitkän uransa ensi keskiviikkona Turussa.

Toijalan lopettamispäätös kypsyi kauden edetessä ja alkuviikosta Toijala keskusteli Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousin sekä päävalmentaja Risto Piiparin kanssa, jotka ymmärsivät Kouvojen luottomiehen ratkaisun.

- Kylmä totuus on, että kroppani ei kestä enää tällä tasolla urheilemista. En ole pystynyt harjoittelemaan koko syksyn aikana kunnolla, eikä tilanne ole muuttumassa ainakaan parempaan suuntaan. Tämä on puhtaasti oma päätökseni ja se pitää, Toijala kertoi torstaina Kouvolan Sanomissa.

- Mielestäni ei ole järkeä roikkua mukana väkisin ja harjoitella silloin tällöin. Se on joukkueen pettämistä. Lonkassani kipu on ollut kova ja särkylääkkeiden avulla olen kyennyt harjoituksiin ja kentälle. Yhdellä jalalla on turha pyristellä Korisliigassa.

- Mietin jo aiemmin syksyllä, että ei tässä taida olla enää mieltä, kun neljän pillerin avulla sai nukutuksi jokusen tunnin. Aina kun käänsin kylkeä, niin kipu herätti, Toijala kertasi.

341 ottelua, 11.527 peliminuuttia, 4436 pistettä

Suomen pelintekijöiden eliittiin kuuluvan Toijalan ura koripallokentillä on kokonaisuudessaan ollut loistava. Kouvolassa hän oli mukana kolmen mestaruusvuoden aikana. Lisäksi Toijala on saavuttanut kaksi Suomen cupin mestaruutta ja hänet valittiin vuonna 2002 SM-sarjan parhaaksi pelaajaksi. Tuolloin Kouvojen kasvatti edusti Joensuun Katajaa.

Toijala antaa tunnustusta Kouvolan Sanomissa molemmille organisaatioille, joita on Suomessa edustanut.

- Minulla on ollut onni tehdä työtä kahden Suomen parhaan organisaation kanssa. Kouvolassa ja Joensuussa koripalloilun parissa toimivat ihmiset ovat mukana sydämellä. Se on hienoa, kertoo Toijala.

Toijala on edustanut maajoukkuetta 11 miesten ottelun verran, joissa pisteitä on syntynyt 50. Nuorten maajoukkueotteluita on kertynyt 28.

Ulkomailla hän edusti Belgian liigassa kaudella 1998/99 Echo Houthalenia 11 ottelun verran. Hän pelasi keskimäärin 23 minuuttia peliä kohden, pistekeskiarvolla 6,4. Vapaaheittotarkkuus oli 81,2 %, kakkoset puolestaan 40,0 % ja kolmoset 50,0 %. 

SM-runkosarjassa Toijalalle on kertynyt yhteensä 341 ottelua, joissa yhteensä 11.527 peliminuuttia. Tarkkakätinen takamies on heittänyt yhteensä 4436 pistettä (keskiarvo 13,5) ja ottanut 959 levypalloa. Lisäksi nappisyöttöjä on lähtenyt 1081 ja Toikka on hakenut 417 riistoa, 7 torjuntaa, 697 menetystä sekä 689 virhettä.

Heittotarkkuudet SM-sarjassa ovat kunnioitettavat: vapaaheitot 80,6 %, kakkoset 51,0 % ja kolmoset 44,1 %.

SM-pudotuspeleissä Toijala on pelannut 87 ottelua, joissa yhteensä 3041 peliminuuttia. Tehot ovat olleet seuraavat: 1171 pistettä (keskiarvo 13,5), 232 levypalloa, 251 koriin johtanutta syöttöä, 110 riistoa, 186 menetystä, 188 virhettä. Heittotarkkuudet: vapaaheitot 86,2 %, kakkoset 54,0 % ja kolmoset 43,7 %.

Kaikkien aikojen tilastoissa SM-runkosarjassa Toijala on antanut toiseksi eniten syöttöjä (1081) Roope Mäkelän jälkeen (1229). Hän on viidenneksi tarkin kolmosten heittäjä (44,1 %) ja miehellä on toiseksi eniten onnistuneita kolmosia (947) Kari-Pekka Klingan jälkeen (1079).

Toijalalla on hallussaan pisin putki perättäisotteluissa, joissa pistetili on karttunut aina myös kolmen pisteen heitoilla. Putki on 81 ottelua ajalla 2.4.2002–2.2.2004.

Valmennus kiinnostaa

Elämä jatkuu lopettamispäätöksestä huolimatta koripallon parissa. Tällä hetkellä työ jatkuu Kouvolassa, jossa Toijala vastaa seuran markkinoinnista ja edustusjoukkueeseen liittyvistä asioista.

Toijalan mukaan valmentaminen on ala, joka hänet voi tulevaisuudessa viedä mukanaan. Nuorten koripallovalmentaja tutkinnon suorittanut Toijala suuntaa seuraavaksi huippuvalmentaja tutkinnon kimppuun.

- Valmentaminen kiinnostaa ja tavoitteeni on luotsata ainakin jossain vaiheessa SM-sarjajoukkuetta. Haaveeni on, että voisin valmentaa vielä joskus ammattilaisena, Toijala kertoi Kouvolan Sanomissa.

Jukka Toijala pähkinänkuoressa:

  • Kasvattajaseura Kouvot
  • 11 miesten maaottelua, joissa 50 pistettä.
  • 28 nuorten maaottelu, joissa 123 pistettä.
  • Suomen mestari 1995, -99 ja 2004.
  • Suomen cupin voitto 1998 ja 2002.
  • SM-sarjan paras pelaaja 2002, I divisioonan paras pelaaja 1992 ja -93.
  • Pelikaudet SM-sarjassa: 1993–2000 ja 2003–05 Kouvot ja 2001–03 Kataja.
  • Ensimmäinen SM-sarjaottelu: 26.9.1993 FoA - Kouvot.
  • Yhden ottelun piste-ennätys SM-sarjassa: 35 p.

Henkilöt

 
11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

Näytä lisää vastaavia