5.1.2006 Hienon henkilökohtaisen ottelun pelanneen Teemu Rannikon slovenialaisseura Union Olimpija Ljubljana kärsi koripallon Euroliigassa katkeran 59-57 (22-34) -kotitappion Saksan hallitsevalle mestarille Bambergille.
Derrick Phelpsin vain kaksi sekuntia ennen loppua nostama voittokori merkitsi käytännössä sitä, että Olimpija sai heittää Tivoli-areenallaan hyvästit lohkonsa neljän parhaan joukkueen jatkopeleille.
Ljubljana johti ottelua parhaimmillaan jo 42-26, kunnes joukkue sortui huonoon puolustukseen ja pallonmenetyksiin. Jatkopaikkaan ja voittoon uskonut Bamberg ei jättänyt tilaisuuttaan käyttämättä nousten nopeasti 47-46 -johtoon. Rannikko oli tappiosta huolimatta kentän paras pelaaja 16 pisteellä, joista yhdeksän syntyi hyvällä prosentilla kolmoskaaren takaa.
Ljubljanan pallovarman pelintekijän tilille merkittiin edelleen yksi levypallo, kolme koriin johtanutta syöttöä, neljä riistoa, eikä toisaalta ainuttakaan menetystä. Korinalusvoimaa kaipaavan Olimpijan tuore hankinta, 204-senttinen DeMarco Johnson, 30, ei pelannut vielä Bambergia vastaan.
- Rannikko on joukkueeni moottori. Ilman häntä emme olisi pystyneet tekemään ottelun loppupuolella mitään. Hän otti vastuuta muiden vältellessä sitä, kehui Olimpijan valmentaja Zmago Sagadin 25-vuotiasta ja 189-senttistä suomalaistakamiestään.
Ljubljana on voittanut Euroliigassa yhdeksästä ottelustaan kaksi. Matkaa viivan paremmalle puolelle on kolmen voiton verran. Jatkopaikan saavuttaakseen joukkueella ei ole enää varaa tappioihin.
Edessä ovat vielä vierasottelut TAU Ceramicaa, AEK Ateenaa ja Bolognaa vastaan, sekä kotikentällä kohdattavat Strasbourg ja Treviso. Helmikuun 9. päivä pelattava Treviso-ottelu päättää alkulohkon. Olimpija Ljubljanan israelilainen maajoukkuemies Yotam Halperin näyttää ainakin menettäneen uskonsa jatkopaikan osalta.
- En löydä sanoja kuvatakseni tunteitani. Euroliiga on meidän osaltamme ohi tämän illan jälkeen, totesi Halperin Bamberg-ottelun vaisuissa jälkitunnelmissa.
Bambergin valmentaja Dirk Bauerman oli yhtä yllättynyt ottelun lopputuloksesta, joskin riehakkaammissa tunnelmissa.
- Minun pitäisi oikeastaan pyytää anteeksi Olimpijalta. Kotijoukkue oli ottelussa parempi ensimmäiset 35 minuuttia. Jaksoimme kuitenkin uskoa tekemiseemme loppuun asti ja kun matkassa oli mukana myös ripaus onnea, niin pystyimme ottamaan todella tärkeän voiton.
Zalgiris Kaunas johtaa Euroliigan A-lohkoa kuudella voitolla. Bologna, Treviso, TAU Ceramica ja Bamberg ovat pystyneet viiteen ja Strasbourg kolmeen voittoon. AEK on Ljubljanan ohella kahden voiton joukkue. Ljubljana ja Bamberg ovat pelanneet yhden ottelun muita enemmän.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.
Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.
Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.