Tuukkasen ja Piiparin muodostama tutkapari jälleen yhdessä

12.6.2006 Suomen naisten koripallomaajoukkueen luottopelaajiin lukeutuvat Taru Tuukkanen ja Reetta Piipari ovat ensi kaudella joukkuetovereita myös seuratasolla. Sekä Tuukkanen että Piipari ovat solmineet tulevan kauden kattavan sopimuksen Espanjan liigaan nousseen Extrugasan kanssa. Viimeksi tutkapari teki tuhojaan samassa ”seurassa” kaudella 2000-01.

Tuukkanen siirtyi Extrugasan riveihin jo menneen kauden aikana. 189-senttinen suomalaissentteri oli ratkaisevassa roolissa Extrugasan voittaessa Espanjan kakkosliigan mestaruuden ja varmistaen näin paikan pääsarjassa.  

Piipari siirtyy Espanjaan kotkalaisseura Peli-Karhuista, jonka hän johdatti kuluneella kaudella toiseen peräkkäiseen Suomen cup –mestaruuteen. Siirron taustalla hääri Tuukkanen.  

- Reetta väläytteli jo viime kesänä haluaan lähteä uudelleen ulkomaille. Keskustelimme kevään aikana paljon Extrugasan päävalmentajan Victor Lapeñan kanssa. Kun seura alkoi etsiä pelintekijää, kerroin Reetasta ja näytin Lapeñalle yhden maaotteluvideon. Siitä kaikki lähti, Tuukkanen selvittää.  

- Olen ollut todella tyytyväinen Extrugasassa, tunnen paikat ja välini valmentajan kanssa ovat erinomaiset. Kun Reetan siirto vielä varmistui, ei ollut vaikea tehdä päätöstä omasta jatkosta. Tämä tuntui kaikin puolin parhaalta ratkaisulta, kertoo Tuukkanen.  

Tuukkaselle tuleva kausi on jo viides Espanjassa. Piipari pelasi Espanjan pääsarjassa kauden 2003-04 ennen paluutaan Suomeen. Sekä Tuukkaselle että Piiparille kaavaillaan tulevalla kaudella Extrugasassa suurta roolia. Viimeksi kun kaksikko oli yhdessä samassa seurajoukkueessa, oli jälki tuloksekasta. Tuukkasen ja Piiparin johdattamana Xavierin yliopistojoukkue selviytyi keväällä 2001 USA:ssa kahdeksan parhaan joukkoon jääden voiton päähän tarunhohtoisesta Final Four –lopputurnauksesta. Piipari oli kyseisellä kaudella koko yliopistokoripalloilun paras koriin johtaneiden syöttöjen jakaja 8,3 ”namupassin” keskiarvollaan. Tuukkanen puolestaan varattiin ensimmäisenä suomalaisena ammattilaisliiga WNBA:han, kun New York Liberty huusi suomalaisen nimen neljännellä varauskierroksella.  

Menneellä kaudella Reetta Piipari tehtaili naisten SM-sarjassa keskimäärin 17,4 pistettä ottelua kohden. Syöttöjä 170-senttinen pelintekijä jakeli 3,96, joka oikeutti sarjan ykköstilaan. Tuukkanen puolestaan kirjautti Extrugasan riveissä keskiarvoikseen 17,2 pistettä ja 7,3 levypalloa.  

Tavoitteena EM-kisapaikka 

Ennen Espanjan-komennustaan Tuukkanen ja Piipari keskittyvät tulevat kuukaudet maajoukkueeseen. Suomella on syyskuussa edessään tiukka rupeama, kun se vääntää kättä EM-kisalipuista Romanian sekä Serbia & Montenegron kanssa.  

Maajoukkue aloitti valmistautumisensa viime viikonloppuna, kun se kokoontui avausleirille Helsinkiin. Ohjelma jatkuu tiukkana, sillä uutuutena maajoukkueen valmistautumisessa on se, että Suomen eliitille on luotu mahdollisuus harjoitella yhdessä läpi kesän kaksi kertaa päivässä.  

- Ensimmäinen leiri oli onnistunut. Haluamme selviytyä EM-kisoihin ja se näkyy niin pelaajissa kuin valmentajissakin. Nyt aloitettiin järjestelmällinen ja kova työ tavoitteen saavuttamiseksi, summasi Tuukkanen.  

EM-karsinnoissa Suomi ottaa mittaa kotimaan kamaralla Romaniasta 13.9. Helsingin jäähallissa ja Serbia & Montenegrosta 20.9. Töölön Kisahallissa. Kolmen joukkueen lohkosta yksi selviytyy suoraan Italiassa 2007 järjestettäviin EM-kisoihin. Kakkossijallakin on vielä mahdollisuudet kisoihin voittosuhteen ollessa parempi kuin muiden lohkojen kakkosten.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/

Henkilöt

 
20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 22:48 Susijengi

Sasu Salin kruunasi kautensa Romanian mestaruuteen!

Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.

12.6.2025 11:07 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jatkaa Saarlouis Royalsissa - "Nälkää jäi"

Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

Näytä lisää vastaavia