25.7.2006 Maajoukkuepeluri Tuukka Kotin ura jatkuu Italian kakkosliigassa. Kotti, 25, on solminut tulevaa pelikautta koskevan sopimuksen Ignis Castelletto Ticinon kanssa. 205-senttinen Kotti edusti samaista seuraa myös menneellä kaudella.
- Puntaroin muitakin vaihtoehtoja. Viihdyin kuitenkin hyvin Italiassa ja organisaatio toimi moitteetta. Tähtäimeni on Italian pääsarjassa ja kakkosliigasta on jopa paremmat mahdollisuudet nousta sinne kuin monen muun maan pääsarjasta. Castelletto oli kaikin puolin turvallinen ja hyvä vaihtoehto, selvittää Kotti.
Forssalaislähtöinen Kotti pelasi hyvän kauden Castelletto-paidassa. Hän pelasi keskimäärin 27,8 minuuttia, teki 10,7 pistettä ja otti nimiinsä 6,1 levypalloa. Lisäksi Kotti riisti pallon vastustajalta 1,4 kertaa ottelua kohden. Kausi oli Kotille ensimmäinen ammattilaisena. Edelliset neljä vuotta hän vietti Providencen yliopistossa Yhdysvalloissa.
- Kesti aikansa ennen kuin pääsin sisään joukkueeseen ja uuteen ympäristöön. Joulukuusta lähtien pelit alkoivat kulkea ja loppua kohden oman pelaamisen taso nousi roimasti, Kotti arvioi.
- Pelasin kauden aikana paljon nelospaikalla, jolla en ole omimmillani. Kauden loppupuolella valmentajamme vaihtui ja uusi valmentaja haluaa ehdottomasti istuttaa minut omalle paikalleni, kolmoseksi. Uusi valmentaja (Romeo Sacchetti) olikin yksi iso syy siihen, että valitsin Castelletton.
Castelletto nousi Italian kakkoliigaan, Serie B:hen, kaudeksi 2005-06. Sarjanousija ei helpolla päässyt, mutta onnistui säilyttämään kalkkiviivoilla sarjapaikkansa. Castelletto voitti kauden 30 ottelustaan 11.
- Nousijajoukkueena teimme aikamoista aaltoliikettä koko kauden. Ensi kauteen on huomattavasti helpompi lähteä ja asetamme varmasti tavoitteetkin korkeammalle. Viime kaudella tärkeintä oli säilyttää sarjapaikka.
Parhaillaan Tuukka Kotin ajatukset ovat Suomen maajoukkueessa, joka valmistautuu syyskuisiin EM-karsintoihin. Torstaina (27.7.) ja perjantaina (28.7.) Suomi pelaa kesän ensimmäiset ottelunsa, kun se kohtaa Viron kahdesti.
Valmistautumisohjelma jatkuu tiiviinä, sillä heti elokuun 1.-5. päivinä edessä ovat Pohjoismaiden mestaruuskisat Tampereella. Lisäksi ohjelmassa on mm. Baltic Sea Cup Ruotsin Malmössä 11.-14.8., Tshekki-maaottelut Decinissa 17.-18.8. ja maaottelut Unkaria vastaan Helsingissä ja Espoossa 24.-25.8.
- Henkilökohtaisesti runsas valmistavien maaotteluiden määrä on erinomainen asia. Pelaamattomuus tuppaa näkymään otteissani, joten ottelut tulevat tarpeeseen, kertoo urallaan 48 miesten maaottelua pelannut Kotti.
EM-karsintoihin Kotti ei suostu asettamaan kuin yhden tavoitteen.
- Puhuimme jo viime vuonna joukkueen kanssa, että lohkovoittoa lähdetään hakemaan. Tänä kesänä kaikki on näyttänyt hyvältä maajoukkueleireillä: pelaajat ovat terveinä ja hyvässä kunnossa.
EM-karsinnat Suomi aloittaa kotiottelulla Itävaltaa vastaan 3. syyskuuta, jonka jälkeen vastaan asettuu Islanti vieraissa 6.9. Kotikentälleen Suomi palaa 13.9., jolloin Georgia mittaa Suomen taidot. Syyskuisen karsintarypistyksen päättää vieraspeli Luxemburgia vastaan 16.9. Suomen molemmat EM-karsintojen kotiottelut pelataan syyskuussa Helsingin Jäähallissa. Karsintojen toinen puolisko pelataan syksyllä 2007.
Edon Maxhuni tuikki Gravelines-Dunkerquen joulutähtenä, kun hän siivitti joukkueensa kauden kolmanteen voittoon. Miikka Muurinen teki piste-ennätyksensä Partizanin paidassa ja Olivier Nkamhoua avitti Varesen tärkeään voittoon Italian Serie A1:ssä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti toisen peräkkäisen pelinsä ja samalla katkaisi San Antonio Spursin kuuden ottelun mittaisen voittoputken. Lauri Markkanen heitti 29 pistettä, kun Jazz voitti Spursin 114-127.
NBA:ssa Utah Jazz nappasi niukan kotivoiton Detroit Pistonsista 131-129. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä, 4 levypalloa ja 4 syöttöä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Pinja Paananen nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa Sacramento Statessa. Meri Kanerva taas heitti 12 pistettä Xavierin voitossa.