24.11.2006 Suomen koripallomaajoukkueen tähtitakamies Teemu Rannikko on valittu kautta aikain toisena suomalaisena maanosan kovimman seurakilpailun Euroliigan viikon parhaaksi pelaajaksi (MVP). Valintaan johti Rannikon hieno ottelu Partizan Belgradia vastaan, jossa suomalainen heitti uudeksi Euroliiga-ennätyksekseen 26 pistettä.
Rannikon edustama slovenialaisjoukkue Olimpija Ljubljana kärsi Belgradia vastaan kirvelevän pisteen (70-71) kotitappion.
- Mukavaltahan tällaiset huomionosoitukset tuntuvat ja kiva on pelata hyvin. Siitä huolimatta vaihtaisin esimerkiksi kymmenen tekemääni pistettä voittoon milloin tahansa. Se ei vain taida käydä näin jälkikäteen, naurahti Sloveniasta tavoitettu Rannikko.
Teemu Rannikon keskiviikkoista esitystä pidettiin yleisesti inspiroivana. Rannikko loukkaantui edellisen viikon Euroliiga-ottelussa ja jätti viikonvaihteen Adriatic-liigan ottelun väliin lonkkaan kohdistuneen tällin vuoksi. Hammasta purren Rannikko lähti Belgrad-taistoon ja oli johdattaa joukkonsa voittoon.
Teemu Rannikon tiliin kirjattiin Partizania vastaan 26 pistettä, kolme koriin johtanutta syöttöä ja kolme riistoa. Kolmosensa turkulaislähtöinen Rannikko upotti 4/7 ja vapaaheittonsa 10/12. Partizan joutui rikkomaan suomalaista peräti kymmenen kertaa.
- Pelasimme erittäin hyvin 30 minuuttia ja itsellänikin peli kulki. Ender Arslan palasi kokoonpanoomme ja pelasimme kymmenen minuutin ajan yhdessä kentällä. Pääsin pitkästä aikaa käyttämään skriinejä ja hyödyntämään tilanteita, kertoi Rannikko.
Niin ikään takamiehen tontilla viihtyvä Arlan on kärsinyt loukkaantumisista, joka on pakottanut Rannikon kantamaan edellisissä otteluissa yksin harteillaan vastuun Ljubljanan pelinteosta.
Partizan-pelin loppuhetkillä Rannikko nosti Ljubljanan pisteen johtoon (70-69) kahdella onnistuneella vapaaheitollaan, kun pelikellossa oli vain seitsemän sekuntia. Belgradin Dusan Kecman pääsi kuitenkin tuikkaamaan Rannikon nenän edestä voittokorin kolme sekuntia ennen loppusummeria. Rannikko ohitti vielä kaksi puolustajaa ja pääsi yrittämään kuittausta puolesta kentästä, muttei toivotuin tuloksin.
- Kun pallo lähti käsistä, olin aivan varma, että se menisi sisään. Sieltähän se pomppi koriraudoista ulos. Sapettaa, päätti voitontahtoinen Rannikko.
Euroliigan viikon pelaaja –titteli jaetaan tehoindeksin avulla, joka osoitti Rannikolle menneellä viikolla lukemaa 33. Hän jätti taakseen vertailussa mm. Panathinaikosin Dimitris Diamantidisin (30), Efes Pilsenin Drew Nicholasin (29), Tau Vitorian Luis Scolan (26) ja Pablo Prigionin (26).
Tällä hetkellä liettualaista Zalgiris Kaunasia edustava ja niin ikään Euroliigaa pelaava Hanno Möttölä valittiin Euroliigan viikon pelaajaksi vuonna 2002. Tuolloin hän upotti liigan avauskierroksella espanjalaisen Tau Vitorian paidassa huimat 31 pistettä johdattaen joukkonsa voittoon Tel Aviv Maccabista. Ottelu oli Möttölän uran ensimmäinen Euroliigassa.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi kotitappion Boston Celticsille 119-129. Lauri Markkanen heitti 22 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Edon Maxhuni tuikki Gravelines-Dunkerquen joulutähtenä, kun hän siivitti joukkueensa kauden kolmanteen voittoon. Miikka Muurinen teki piste-ennätyksensä Partizanin paidassa ja Olivier Nkamhoua avitti Varesen tärkeään voittoon Italian Serie A1:ssä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti toisen peräkkäisen pelinsä ja samalla katkaisi San Antonio Spursin kuuden ottelun mittaisen voittoputken. Lauri Markkanen heitti 29 pistettä, kun Jazz voitti Spursin 114-127.
NBA:ssa Utah Jazz nappasi niukan kotivoiton Detroit Pistonsista 131-129. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä, 4 levypalloa ja 4 syöttöä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Elina Aarnisalo, Elsa Lemmilä, Albina Syla sekä hurjan tilastorivin tahkonnut Henna Sandvik.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat Okku Federiko, joka säkitti 17 pistettä Draken ensimmäisessä konferenssipelissä, ja Eemeli Yalaho, joka kahmi 14 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan.
NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi Denver Nuggetsille 135-112. Kaksi edellistä Jazzin ottelua loukkaantumisen takia sivussa ollu Markkanen tilastoi 27 pistettä ja 8 levypalloa.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Susiladiesin pelaajat ottivat mittaa toisistaan Turkissa ja Isossa-Britanniassa. Lilli Onnela loisti Italiassa viimeistellessään tupla-tuplan.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.