Suomalaistulokas Haanpää ei ujostele

21.1.2007 Samuel Haanpää saattaa olla suhteellisen tuntematon nimi suomalaiselle koripalloyleisölle, mutta 203-senttinen nuorten maajoukkuetakamies tekee kovaa vauhtia itseään tunnetuksi Yhdysvalloissa. Valparaison yliopistossa opiskeleva ja koripalloileva Haanpää on noussut jo tulokaskaudellaan joukkueensa ratkaisupelaajaksi. Seuraavassa myös muita suomalaissähkeitä USA:sta.

Yliopistokoripalloilu ei yleisesti tarjoa nelivuotisen opiskelun keltanokille vastuullisia peliminuutteja, vaan ne lähtevät nousuun vasta toisena tai kolmantena opintovuonna. Haanpää on rikkonut tämän kaavan ennakkoluulottomalla ratkaisuhalukkuudellaan.

Valparaison kolmessa viimeisessä ottelussa Haanpää on ollut uskomattomassa vireessä. Joukkueen tuoreimmassa koitoksessa Haanpää paranteli uraennätyksensä 24 pisteeseen. Kolmen viimeisen pelin keskiarvot ovat 19,3 pistettä ja 7,7 levypalloa. Kolmosviivan takaa Haanpää on tehnyt murhaavaa jälkeä upottaen heittonsa peräti 78,9 prosentin (15/19) sihdillä.

Haanpään johdolla Valparaiso on voittanut kaksi viimeistä otteluaan. Ennätyspisteet tuoneen ottelun Western Illinoisia vastaan Valparaiso voitti 78-60. Indiana-Purdue kaatui puolestaan 69-55 Haanpään heittäessä 19 pistettä ja ollen joukkueensa paras korintekijä.

Samuel Haanpää on viimeaikaisten esitystensä ansiosta noussut jo Valparaison kakkostykiksi. Suomalaisen pistekeskiarvo on 17 pelatun ottelun jälkeen 11,6. Haanpään edeltä Valparaison tehotilastosta löytyy ainoastaan pelintekijä Brandon McPherson (12,1).

Viime kesänä Samuel Haanpää kunnostautui 20-vuotiaiden maajoukkueen riveissä olemalla joukkueen paras korintekijä B-divisioonan EM-kisoissa, joissa Suomi jäi voiton päähän A-divisioonan paikasta. Haanpää heitti turnauksessa 17,3 pistettä ottelua kohden Suomen voittaessa kahdeksasta pelistään peräti seitsemän.

Ennen yliopistoon siirtymistä Keravan Kori-80:n kasvatti Haanpää pelasi lukiokoripalloa San Antonion Cornerstone Christian Schoolissa, jossa hän viime kaudella tehtaili tilastokeskiarvoikseen dominoivat 27,4 pistettä, 11,6 levypalloa, 6,3 syöttöä sekä 4,1 riistoa heittäen kolmen pisteen heittonsa 47,4 prosentin tarkkuudella.

Lyhyesti

Valparaison toinen suomalainen, miesten maajoukkueessa luottopelurin asemaan viime kesänä noussut, Shawn Huff kuritti hänkin Western Illinoisia. Huff pussitti 18 pistettä ja kahmi lisäksi kahdeksan levypalloa. Hänen pelitilanneheittonsa suhahtivat korisukan läpi tarkkuudella 7/8. Huffin pistekeskiarvo on 10,4 ottelua kohden. Valparaiso on voittanut kauden 18 pelistään kahdeksan.

Esa Mäki-Tulokas heitti 11 pistettä, kun hänen edustamansa Long Island kärsi viime sekuntien tappion Farleigh Dickinsonille 73-74. Mäki-Tulokas on kirjauttanut 18 ottelussa keskiarvoikseen 4,8 pistettä ja 2,7 levypalloa. Long Islandin voittosuhde on 7-11.

Olli Ahvenniemen Maine on alkukauden taaperruksen jälkeen voittanut kolme peräkkäistä ottelua. Viimeisimmän voittonsa se otti Vermontin kustannukselle luvuin 69-41. Ahvenniemi nosti kaksi pistettä, poimi viisi levypalloa ja torjui kaksi vastustajan heittoa. Edellisessä UMBC-ottelussa (70-56) Ahvenniemen tilastoriville kirjattiin tehot 6/5/5 torjuntaa. Keskimäärin Ahvenniemi on tehnyt 2,4 pistettä, vienyt 3,0 levypalloa ja torjunut 1,7 kertaa. Mainen voittosuhde on 7-11.

Tulokaskauttaan pelaava Mikko Koivisto on päässyt mukavasti UNC-Greensboron pelaavaan rotaatioon. Koivisto on pelannut keskimäärin 22,8 minuuttia ja viimeistellyt 7,1 pistettä. Lisäksi hän on kirjauttanut tilastoihinsa 2,5 levypalloa ja 1,6 koriin johtanutta syöttöä. UNC-Greensboro on voittanut 19 ottelustaan kymmenen ja pitää Southern-konferenssin pohjoislohkon kärkipaikkaa.

Korihaista kesällä Old Dominionin yliopistoon suunnannut Gerald Lee Jr pelasi viikko sitten tulokaskautensa parhaan ottelun. Vaihdosta peliin tullut Lee taiteili 14 pistettä hyvällä prosentilla (heitot 6/8) ja johdatti joukkonsa 84-57-voittoon Drexelistä. Keskimäärin "Junnu-Lee" on saanut pelata 17,6 minuuttia tehden 3,4 pistettä ja poimien 2,8 levypalloa. Old Dominionin kausi on edennyt voittosuhteella 12-7.

Joonas Suotamo on päässyt Penn Staten (10-8) paidassa kentälle kymmenessä ottelussa. Hän on pelannut keskimäärin 3,8 minuuttia, tehnyt 0,9 pistettä ja ottanut 0,8 levypalloa. Jari Vanttajan keskiarvot Baylorin (11-7) riveistä on seitsemässä pelissä 5,1 minuuttia, 1,0 pistettä ja 1,4 levypalloa. Artur Surov on puolestaan mahtunut vain kerran St. Joseph’sin (10-7) pelaavaan kokoonpanoon.

Mikko Niemi on pelannut kaikki 20 Youngstown Staten (9-11) ottelua. Keskiarvoikseen hän on merkkauttanut 10,4 minuuttia, 0,9 pistettä, 1,0 levypalloa ja 0,9 syöttöä. Cedric Latimer on pelannut Santa Claran (13-6) väreissä 13 ottelua. Niissä suomalaistulokas on viettänyt kentällä keskimäärin 4,6 minuuttia 0,9 pisteen ja 0,5 levypallon keskiarvoin.

Sami Pekkolan keskiarvot ovat 6,4 pistettä ja 2,8 levypalloa viidessä pelatussa ottelussa. Hänen edustamansa St. Francisin voittosuhde on 3-15. 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/pelaajat_usa_ssa/
 
28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 20:36 Suomalaiset ulkomailla

Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München Saksan Bundesliigan mestaruuteen

Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

25.6.2025 09:54 Susijengi

Mikael Jantunen kruunasi kautensa Ranskan mestaruuteen

Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 22:48 Susijengi

Sasu Salin kruunasi kautensa Romanian mestaruuteen!

Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.

12.6.2025 11:07 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jatkaa Saarlouis Royalsissa - "Nälkää jäi"

Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.

Näytä lisää vastaavia