3.3.2008 Korisliigassa viidentenä majaileva Namika Lahti on solminut jatkosopimuksia. Pelaajistosta Vesa Mäkäläinen ja Ilkka Vuori jatkavat lahtelaisseurassa seuraavat kaksi kautta. Myös päävalmentaja Sami Toiviaisen pesti penkin päässä saa jatkoa.
Nuorten maajoukkueiden vakiokasvot Vuori ja Mäkäläinen ovat olleet Namikan tukipilareita jo parin viime kauden ajan. Tällä kaudella Vuori on tehtaillut pisteitä 12,6 pisteen keskiarvolla ja mies on jakanut 3,1 syöttöä ottelua kohden. Mäkäläisen pistekeskiarvo on 10,0 ja levypalloja kaksimetrisen laiturin käsiin on jäänyt keskimäärin 5,5.
Vuori palkittiin viime kaudella Korisliigan vuoden puolustajana, Vesa Mäkäläinen puolestaan parhaana kuudentena pelaajana.
Namika Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen jatkaa joukkueen luotsaamista myös tulevilla kausilla. Toiviasen työsopimus seuran kanssa on voimassa toistaiseksi.
- Toiviainen on tehnyt ensimmäisellä päävalmentajakaudellaan hyvää työtä. Seura haluaa kehittyä ja toimia pitkäjänteisesti. Haluamme Samin jatkavan työtään omassa seurassa, omien kasvattien kanssa, Namika Lahden toiminnanjohtaja Jorma Sinkkilä kertoo.
Aiemmin Namika Lahti julkaisi jo jatkosopimuksen joukkueen kapteenin Teemu Laineen kanssa.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.