Allen Durham Vilppaan pukinkontista

23.12.2011 Mikäli lentoaikataulut pitävät kutinsa, Vilpas noutaa oman joululahjansa jo perjantai-iltana Helsinki-Vantaalta. Bukarestin koneesta pitäisi astella 198-senttinen nelospaikan mies, jota seura on hakenut jo kolmen viikon ajan. 23-vuotias Allen Durham saapuu Suomeen Romanian pääsarjasta, Dinamo Bukarestin joukkueesta.

Vilppaan jenkkiruletti pyörähti käyntiin marraskuun lopulla, kun hyvin joukkueeseen istunut Junior Hairston jouduttiin laittamaan kotiin sopimusrikkomuksen vuoksi. Pikatahdilla Suomeen hälytetty Jacques Jones ei täyttänyt odotuksia kahden viikon koeajan aikana. Jonesin tilalle hankittu Roderick Flemings ei puolestaan koskaan saapunut Suomeen, joten salolaisjoukkue on pelannut viimeiset neljä ottelua kahdella amerikkalaispelaajalla.

- Tämä on ollut meiltä tietoinen valinta. Pelaamattomia miehiä markkinoilla on pilvin pimein. Jonesin tapaus osoitti, että tänne on turha lennättää pelaajaa, joka ei ole kunnossa, toteaa Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen hakuprosessista.

Kuntopuolen suhteen uuden tulokkaan kanssa on turha olla huolissaan, sillä Durham on pelannut koko syyskauden isoilla minuuteilla. Vilpas on ollut hänen perässään kahden viikon ajan, ja Romanian sarjan joulutauon aikana asiat nytkähtivät vihdoin eteenpäin.

- Durham halusi uusia haasteita uralleen. Sovimme Dinamo Bukarestin kanssa, että Durham pelaa heillä joulutaukoon saakka, ja sen jälkeen seura vapauttaa pelaajan Suomeen. Toivottavasti Allen Durham on lopullinen palanen meidän palapeliimme ja joukkue saisi vihdoin keskittymisrauhan kevään koitoksiin, Poutiainen toivoo.

Durham kävi koulunsa ja pelasi vaatimattoman kuuloisessa NCCAA2:ssa eli kristillisessä yliopistosarjassa, Grace Bible Collegessa. Parimetrinen voimapesä voitti kuitenkin kaikki mahdolliset kunniat ja tilastot. Pisteissä ja levypalloissa mies on koulunsa kaikkien aikojen ykkönen, viimeisen kauden lukemat osoittavat tehoja 19,7 pistettä ja 10,1 levypalloa.

- Miehen esitykset Romanian liigassa painoivat vaakakupissa eniten. Durham teki 15 pelaamassaan ottelussa vakuuttavaa jälkeä pisteissä (23,3) ja levypalloissa (13,7). Etenkin miehen levypalloinnokkuus teki vaikutuksen. Wyomingin mies kaivoi peräti 5,7 hyökkäyslevypalloa per ottelu Romanian liigassa, joten mielenkiinnolla odotamme esityksiä Suomessa, Poutiainen jatkaa.

Jukka Kataja kuntoutumassa

Vilppaan paketti on siis lyhyen joulutauon jälkeen kasassa, sarjahan jatkuu jo joulukuun 28. päivä Salohallissa Torpan Poikia vastaan. Myöhästyneen joululahjan päävalmentaja Mikko Tupamäki saa tapaninpäivänä, kun syyskuun alussa pohjeluunsa murtanut Jukka Kataja on luvannut palata treenivahvuuteen.

Etuajassa hurjannäköisestä vammastaan kuntoutunut Kataja on toiveikas paluun suhteen.

- Tuskin tässä heti täydessä iskussa ollaan, mutta tammikuun aikana tarkoitus olisi jo pelata. Jalan kuntoutus on sujunut hyvin ja peli-intoa on kuin pikkupojalla. Toivottavasti pystyn omalta osaltani auttamaan joukkuetta eteenpäin, tuumii kokenut Kataja.

Asiat

 
23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

11.5.2026 10:01 Korisliiga

Nuori laituri Veeti Ulander jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 13:40 Korisliiga

Valtteri Mervola jatkaa Pyrinnössä

 Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

Näytä lisää vastaavia