Ryan McDade jatkaa hallitsevan mestarin riveissä, Ilpo Pehkonen Bisonsin uusin värväys

25.8.2012 Viime keväänä Suomen mestaruutta loimaalaisen Nilan Bisonsin kanssa juhlinut sentteri Ryan McDade, 31, tekee odotetun paluun ”biisonilaumaan” alkavaksi liigakaudeksi. Uutena miehenä Bisonsin takalinjoille liittyy Ilpo Pehkonen, 23.

Ryan McDade iskee donkkejaan Loimaan Liikuntahallin koreihin myös kaudella 2012/13.

Ilpo Pehkonen on Bisonsin tuorein värväys. Kuvat: Tytti Nuoramo.

201-senttinen McDade urakoi mestaruuteen päättyneellä kaudella 40 ottelua 27 minuutin, 11,5 pisteen, 8,1 levypallon ja 1,3 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Ikitaistelija McDade pelaa parhaillaan Australian kakkosliigan finaaleita.

 

– Mahtavaa päästä takaisin biisonijengiin ja puolustamaan Suomen mestaruutta. Teimme viime kaudella suomalaista urheiluhistoriaa, mutta tulevalla kaudella olemme vielä parempia. Suomen mestaruuden lisäksi haluan voittaa Suomen Cupin, McDade tunnelmoi Bisonsin tiedotteessa.

 

McDade on edustanut Suomessa Bisonsin lisäksi KTP:ta (2009/10) ja Porvoon Tarmoa (2006/07). McDade on pelannut ammatikseen Suomen ja Australian lisäksi myös Espanjassa, Hollannissa, Ruotsissa ja Turkissa. Yliopistouransa aikana McDade edusti Northern Arizonaa.

 

Nilan Bisons hankki myös takalinjoilleen vahvistuksen, kun 23-vuotias, 181-senttinen ToPo-kasvatti Ilpo Pehkonen siirtyy Joensuusta Loimaalle. Finaaleissa Biisoneille taipuneen Katajan riveissä pelannut Pehkonen väänsi viime kaudella 44 ottelua 2,4 pisteen, yhden levypallon, 0,4 syötön ja 10,3 minuutin keskiarvoilla.

 

Pääsarjauransa aikana Pehkonen on edustanut Katajan (2009-12) lisäksi ToPoa (2006-09). Hän on pelannut yhteensä 51 nuorten maaottelua.

 

– Hienoa liittyä biisonilaumaan ja päästä osaksi loimaalaista korisbuumia. Greg Gibsonin pelifilosofia on mainio ja päivittäinen työnteko mm. Jeb Iveyn kanssa antaa loistavat mahdollisuudet kehittyä pelinrakentajan tontilla, Pehkonen tuumaa.

 

Nilan Bisonsin viime kevään mestarijoukkueen kaikki kolme amerikkalaispelaajaa Jeb Ivey, Martin Zeno ja Ryan McDade jatkavat. Suomalaisosastolla Bisonsilla on voimassa sopimukset Kimmo Muurisen, Mikko Koiviston, Matti Nuutisen, Ville Mäkäläisen, Ilpo Pehkosen ja Eero Aaltosen kanssa.

 

Bisonsin pelaajarinkiin kuuluu myös Santeri Latvala. Lisäksi neuvottelut Turkka Rikkosen ja Jani Kivisen kanssa jatkuvat. Joukkueeseen nostetaan kauden lähestyessä myös nuoria pelaajia hankkimaan kokemusta isoista ympyröistä.

 

Lisätietoja: Bisonsin tiedote


 
16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

Näytä lisää vastaavia