10.4.2013 Viime kesänä Lappeenrannan NMKY:n organisaatioon markkinointipäälliköksi sekä edustusjoukkueen apuvalmentajaksi kiinnitetty Juha Sten, 29, jatkaa LrNMKY:ssä myös ensi kaudella.

Juha Sten jatkaa LrNMKY:n apuvalmentajana ja markkinointipäällikkönä myös ensi kaudella. Kuva: Tytti Nuoramo.
Vuosi sitten kengät naulaan terveydellisten syiden vuoksi laittanut Sten on tämän kauden aikana osoittanut arvonsa LrNMKY:n organisaatiossa.
– Viime syksynä aloitettu organisaation kehitystyö sekä uudet markkinointi-yhteistyöhankkeet ovat hyvässä vauhdissa. Näin oli luonnollista, että hyvin edistyneitä hankkeita jatketaan samojen henkilöiden toimesta. Seura on ollut erittäin tyytyväinen ”Jupen” panokseen sekä kaikissa näissä asioissa, että valmennustyössä, LrNMKY:n puheenjohtaja Pekka Hakkarainen kertoo.
– On mukavaa päästä jatkamaan sitä kehitystyötä, mitä seurassa on kuluneen kauden aikana tehty. Seurassa puhaltaa hyvä henki, ja haluamme taata lahjakkaille junioreillemme mahdollisuuden kehittyä koripalloilijoina. Itselleni on lisäksi ollut silmiä avaava kokemus toimia Lassi Tuovin apuna valmennuksessa, Sten kertoo.
Tällä hetkellä Sten keskittyy LrNMKY:n edustusjoukkueen kasaamiseen kaudelle 2013/14.
– Joukkueen rakentaminen lähtee omien pelaajien tilanteiden kartoituksesta sekä tietenkin valmentajan kiinnittämisestä. Yksi hyvä vaihtoehto on jo mielessä, Sten vihjailee.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.